REST UI (8.x-1.19) - en to ja translation catalogue (32 entries)

en: Operations
ja: 操作

en: Description
ja: 説明

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Edit
ja: 編集

en: Path
ja: パス

en: Method
ja: メソッド

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Permissions
ja: 権限

en: Web services
ja: ウェブサービス

en: Methods
ja: メソッド

en: Resource
ja: リソース

en: Resource name
ja: リソース名

en: Authentication providers
ja: 認証プロバイダ

en: Accepted request formats
ja: 受け付けるリクエスト形式

en: REST resources
ja: RESTリソース

en: There are no enabled resources.
ja: 有効化されたリソースはありません。

en: There are no disabled resources.
ja: 無効化されたリソースはありません。

en: The resource was disabled successfully.
ja: リソースは正常に無効化されました。

en: At least one HTTP method must be selected
ja: 少なくとも1つのHTTPメソッドを選択しなければいけません。

en: Configure REST server settings.
ja: RESTサーバー設定を行う。

en: Here you can restrict which HTTP methods should this resource support. And within each method, the available serialization formats and authentication providers.
ja: ここであなたはこのリソースがサポートするHTTPメソッドを制限できます。そして各メソッドについて、シリアライズのフォーマットと認証プロバイダを設定できます。

en: Settings for resource %label
ja: リソース %label の設定

en: At least one format must be selected for method @method.
ja: メソッド @method について少なくとも1つのフォーマットを選択する必要があります。

en: At least one authentication provider must be selected for method @method.
ja: メソッド @method について少なくとも1つの認証プロバイダを選択する必要があります。

en: The resource has been updated.
ja: リソースは更新されました。

en: @label <sup>(read-only)</sup>
ja: @label <sup>(読み取り専用)</sup>

en: At least one HTTP method must be selected.
ja: 少なくとも1つのHTTPメソッドが選択されている必要があります。

en: At least one request format must be selected.
ja: 少なくとも1つのリクエストフォーマットが選択されている必要があります。

en: At least one authentication provider must be selected
ja: 少なくとも1つの認証プロバイダが選択されている必要があります
