Rigel (5.0.10) - en to id translation catalogue (71 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Approve
id: Setujui

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: List
id: Daftar

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Download
id: Unduh

en: Search
id: Pencarian

en: Settings
id: Pengaturan

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Update
id: Perbarui

en: Add
id: Tambah

en: Manage
id: Kelola

en: Refresh
id: Segarkan

en: Upload
id: Unggah

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Create
id: Buat

en: Page title
id: Judul halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Start
id: Mulai

en: Navigation
id: Navigasi

en: Log in
id: Login

en: Uninstall
id: Hapus instalan

en: Install
id: Instal

en: Tools
id: Alat

en: Close
id: Tutup

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Log out
id: Logout

en: Attach
id: Sisipkan

en: Review
id: Periksa

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Apply
id: Terapkan

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Copy
id: Salin

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Restore
id: Pulihkan

en: Rebuild
id: Bangun Kembali

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Secondary
id: Sekunder

en: Search form
id: Form pencarian

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Update style
id: Perbarui gaya

en: Add effect
id: Tambahkan efek

en: Footer background
id: Latar footer

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Add and configure
id: Tambah dan konfigurasikan

en: Save and add
id: Simpan dan tambah

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: Install and set as default
id: Instal dan tetapkan sebagai default

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna
