RNG - Events and Registrations (8.x-1.0) - en to cy translation catalogue (38 entries)

en: Home
cy: Hafan

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Groups
cy: Grwpiau

en: Type
cy: Math

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: disabled
cy: analluog

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Links
cy: Dolenni

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Save
cy: Cadw

en: Update
cy: Diweddaru

en:  and
cy:  ac

en: Views
cy: Gwelediadau

en: Access
cy: Mynediad

en: View
cy: Gweld

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Component
cy: Cydran

en: User
cy: Defnyddiwr

en: action
cy: gweithred

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Create
cy: Creu

en: Active
cy: Gweithredol

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Revisions
cy: Diwygiadau

en: active
cy: weithredol

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Delete rule
cy: Dileu rheol

en: Authored on
cy: Wedi ei awduro ar

en: Create new revision
cy: Creu adolygiad newydd

en: Apply
cy: Ceisio

en: Language code
cy: Côd yr iaith

en: Not configured
cy: Heb ei ffurfweddu

en: Trigger
cy: Sbardun
