RNG - Events and Registrations (8.x-1.6) - en to nl translation catalogue (116 entries)

en: Register
nl: Inschrijven

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Groups
nl: Groepen

en: Actions
nl: Acties

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Action
nl: Actie

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Settings
nl: Instellingen

en: Save
nl: Opslaan

en: Update
nl: Bijwerken

en:  and
nl:  en

en: Views
nl: Overzichten

en: Access
nl: Toegang

en: View
nl: Weergeven

en: Event
nl: Evenement

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Component
nl: Besturingselement

en: Unassigned
nl: Niet toegekend

en: User
nl: Gebruiker

en: action
nl: actie

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Create
nl: Aanmaken

en: Active
nl: Actief

en: Done
nl: Gereed

en: Event type
nl: Evenementtype

en: Delete messages
nl: Berichten verwijderen

en: Roles
nl: Rollen

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Group ID
nl: Groep-ID

en: Revisions
nl: Revisies

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: active
nl: actief

en: N/A
nl: n.v.t.

en: System
nl: Systeem

en: Inactive
nl: Inactief

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Exists
nl: Bestaat

en: Add group
nl: Groep toevoegen

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: Delete rule
nl: Regel verwijderen

en: Rules
nl: Regels

en: Identity
nl: Identiteit

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Change
nl: Wijzigen

en: Messages
nl: Berichten

en: Source
nl: Bron

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: id
nl: ID

en: Rule deleted.
nl: Regel verwijderd.

en: People
nl: Personen

en: Rule ID
nl: Regel-ID

en: Customize
nl: Aanpassen

en: Scope
nl: Bereik

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Apply
nl: Toepassen

en: Are you sure you want to delete this group?
nl: Weet u zeker dat u deze groep wilt verwijderen?

en: A description of the group.
nl: Een beschrijving van de groep

en: Language code
nl: Taalcode

en: Not configured
nl: Niet geconfigureerd

en: Add message
nl: Voeg een bericht toe

en: Send message
nl: Bericht versturen

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Field mapping
nl: Veldtoewijzing

en: Person
nl: Persoon

en: The registration ID.
nl: De registratie-ID

en: User Role
nl: Gebruikersrol

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Rule
nl: Regel

en: Registration
nl: Inschrijving

en: Bundle
nl: Bundel

en: Current time
nl: Huidige tijd

en: Created on
nl: Aangemaakt op

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: In queue
nl: In wachtrij

en: Edit @type
nl: @type bewerken

en: Name of the group.
nl: Naam van de groep

en: Are you sure you want to delete this rule?
nl: Weet u zeker dat u deze regel wilt verwijderen?

en: Edit URL
nl: URL bewerken

en: Machine Name
nl: Systeemnaam

en: Create message
nl: Bericht aanmaken

en: Event types
nl: Evenementtypes

en: Edit component
nl: Component bewerken

en: The group ID.
nl: De groeps-ID

en: Does not exist
nl: Bestaat niet

en: Updated on
nl: Bijgewerkt op

en: Disable messages
nl: Berichten uitschakelen

en: Registrations
nl: Inschrijvingen

en: The date the registration was created.
nl: De aanmaakdatum van de registratie.

en: Registration type
nl: Registratietype

en: Delete registration type
nl: Registratietype verwijderen

en: Delete registration
nl: Inschrijving verwijderen

en: Registration ID
nl: Registratie-ID

en: Myself
nl: Mijzelf

en: With selection
nl: Met selectie

en: User selection
nl: Gebruikersselectie

en: Registrant
nl: Ingeschrevene

en: Create @label
nl: @label aanmaken

en: Plugin ID
nl: Plugin-ID

en: No action performed.
nl: Geen actie uitgevoerd.

en: Form display mode
nl: Formulier-weergavemodus

en: Select which registration types are valid for this event.
nl: Selecteer welke registratietypen geldig zijn voor dit evenement.

en: New registrations will be added to these groups.
nl: Nieuwe registraties zullen aan deze groepen worden toegevoegd.

en: Accepting new registrations
nl: Nieuwe registraties worden geaccepteerd.

en: Not accepting new registrations
nl: Nieuwe registraties worden niet geaccepteerd.

en: Reply-to e-mail address
nl: E-mailadres voor reacties

en: Add event type
nl: Evenementtype toevoegen

en: Administer event types
nl: Evenementtypen beheren

en:  - Select -
nl:  - Selecteren -

en: Add person
nl: Persoon toevoegen
