Robotic Theme (8.x-1.1) - en to de translation catalogue (37 entries)

en: Search
de: Suche

en: Go to previous page
de: Zur vorherigen Seite

en: Go to next page
de: Zur nächsten Seite

en: Help
de: Hilfe

en: Background Color
de: Hintergrundfarbe

en: Page title
de: Seitentitel

en: Url
de: URL

en: General
de: Allgemein

en: Class
de: Klasse

en: Tools
de: Werkzeuge

en: Next page
de: Nächste Seite

en: Go to first page
de: Zur ersten Seite

en: Go to last page
de: Zur letzten Seite

en: Skip to main content
de: Direkt zum Inhalt

en: Main navigation
de: Hauptnavigation

en: Front Page Slideshow
de: Slideshow auf der Startseite

en: Pagination
de: Seitennummerierung

en: Powered by Drupal
de: Angetrieben durch Drupal

en: Need help?
de: Hilfe

en: Breadcrumbs
de: Pfadnavigation

en: Status messages
de: Status-Nachrichten

en: Main page content
de: Hauptinhalt der Seite

en: Previous page
de: Vorherige Seite

en: feature
de: Funktion

en: Footer menu
de: Footer-Menü

en: Last page
de: Letzte Seite

en: Check this option to show Slideshow in front page. Uncheck to hide.
de: Slideshow auf der Startseite anzeigen.

en: Show Slideshow
de: Slideshow anzeigen

en: Toggle navigation
de: Navigation aktivieren/deaktivieren

en: Site branding
de: Branding der Website

en: First page
de: Erste Seite

en: Submitted by @author_name on @date
de: Gespeichert von @author_name am @date

en: Primary admin actions
de: Primäre Verwaltungsaktionen

en: User account menu
de: Benutzermenü

en: You can change the description and URL and image of each slide in the following Slide Setting fieldsets.
de: Für jedes Bild der Slideshow können unterhalb die Beschreibung, URL und das Bild angepasst werden.

en: THEMETITLE settings
de: THEMETITLE-Einstellungen

en: Enter <a href="https://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/#brand" target="_blank">font awesome social icon</a> class. for example "fa-facebook" for facebook
de: Gewünschte <a href="https://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/#brand" target="_blank">Font Awesome Social-Media-Symbol</a> Klasse eingeben. Zum Beispiel „fa-facebook“ für Facebook.
