Dropsolid Rocketship Core (5.0.0-alpha20) - en to it translation catalogue (134 entries)

en: tags
it: tag

en: Forms
it: Form

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Description
it: Descrizione

en: more
it: altro

en: Action
it: Azione

en: Tags
it: Etichette

en: Overview
it: Panoramica

en: all
it: tutto

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Quote
it: Cita

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: True
it: Vero

en: Small
it: Piccolo

en: View
it: Visualizza

en: Event
it: Evento

en: Text
it: Testo

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Open link in new window
it: Apre il link in una nuova finestra

en: All
it: Tutti

en: Date format
it: Formato data

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Custom
it: Personalizzato

en: Original image
it: Immagine originale

en: Authored by
it: Creato da

en: Phone
it: Telefono

en: Desc
it: Disc

en: Company
it: Azienda

en: View all
it: Visualizza tutti

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Sort by
it: Ordina per

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Time format
it: Formato ora

en: Front page
it: Prima pagina

en: Buttons
it: Pulsanti

en: characters
it: caratteri

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Superscript
it: Apice

en: Changed
it: Modificato

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Apply
it: Applica

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Global
it: Globale

en: Subscript
it: Pedice

en: Orange
it: Arancione

en: Blockquote
it: Citazione

en: Pager
it: Paginazione

en: Offset
it: Scostamento

en: More link
it: Link altro

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Company name
it: Ragione Sociale

en: Underline
it: Sottolineato

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: About
it: Informazioni

en: Link class
it: Classe del link

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Choose
it: Scegli

en: Sort direction
it: Direzione ordinamento

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Link title
it: Titolo del link

en: Horizontal rule
it: Riga orizzontale

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: - All -
it: - Tutto -

en: Textarea
it: Area di testo

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Strong
it: Evidenziato

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Text format
it: Formato del testo

en: Image style
it: Stile immagine

en: Terms of use
it: Termini di utilizzo

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Link image to
it: Collega immagine a

en: Image style: @style
it: Stile immagine: @style

en: Linked to content
it: Collegata al contenuto

en: Linked to file
it: Collegata al file

en: Nothing
it: Niente

en: Master
it: Principale

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Boolean value
it: Valore boleano

en: Trim link text length
it: Tronca il testo del link

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
it: Lasciare vuoto per consentire lunghezze del testo illimitate per i link.

en: URL only
it: Solo URL

en: Show URL as plain text
it: Mostra URL come testo semplice

en: Add rel="nofollow" to links
it: Aggiungere rel="nofollow" ai link

en: Link text trimmed to @limit characters
it: Testo del link troncato a @limit caratteri

en: Link text not trimmed
it: Testo del link non troncato

en: Show URL only as plain-text
it: Mostra URL come semplice testo

en: Show URL only
it: Mostra solo URL

en: Add rel="@rel"
it: Aggiungere rel="@rel"

en: Processed text
it: Testo elaborato

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Configure Image Styles
it: Configurazione stili delle immagini

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
it: I percorsi inseriti manualmente devono iniziare con /, ? o #.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size
