Dropsolid Rocketship Core (5.0.0-alpha27) - en to nl translation catalogue (171 entries)

en: tags
nl: labels

en: Forms
nl: Formulieren

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Description
nl: Beschrijving

en: more
nl: meer

en: Action
nl: Actie

en: Tags
nl: Labels

en: Overview
nl: Overzicht

en: all
nl: alle

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Message
nl: Bericht

en: - None -
nl: - Geen -

en: Weight
nl: Gewicht

en: Quote
nl: Citaat

en: Image
nl: Afbeelding

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: True
nl: Waar

en: Small
nl: Klein

en: View
nl: Weergeven

en: Event
nl: Evenement

en: Text
nl: Tekst

en: Before
nl: Voor

en: After
nl: Na

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Open link in new window
nl: Link in nieuw venster openen

en: All
nl: Alle

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Custom
nl: Aangepast

en: Original image
nl: Originele afbeelding

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Desc
nl: Aflopend

en: Job
nl: Vacature

en: Company
nl: Bedrijf

en: Event overview
nl: Activiteitenoverzicht

en: View all
nl: Alles weergeven

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Link text
nl: Linktekst

en: Redirect to
nl: Omleiden naar

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Applications
nl: Sollicitaties

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Share
nl: Delen

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Time format
nl: Tijdformaat

en: Front page
nl: Voorpagina

en: Buttons
nl: Knoppen

en: characters
nl: tekens

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Submissions
nl: Inzendingen

en: Webform
nl: Formulier

en: Apply
nl: Toepassen

en: Bold
nl: Vet

en: Event start
nl: Start van de gebeurtenis

en: Event end
nl: Einde van de gebeurtenis

en: Italic
nl: Cursief

en: Global
nl: Algemeen

en: Orange
nl: Oranje

en: Application
nl: Sollicitatie

en: Blockquote
nl: Citaat

en: Pager
nl: Paginering

en: More link
nl: 'Meer'-link

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Company name
nl: Bedrijfsnaam

en: Underline
nl: Onderlijnen

en: Ordered list
nl: Geordende lijst

en: Unordered list
nl: Ongeordende lijst

en: About
nl: Over

en: Link class
nl: Linkklasse

en: Add @type
nl: @type toevoegen

en: Choose
nl: Maak een keuze

en: Sort direction
nl: Sorteerrichting

en: The %field field is required.
nl: Het veld %field is verplicht.

en: Button text
nl: Knoptekst

en: My image
nl: Mijn afbeelding

en: Link title
nl: Linktitel

en: Horizontal rule
nl: Horizontale lijn

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: - All -
nl: - Alle -

en: Textarea
nl: Tekstvlak

en: The maximum length of the field in characters.
nl: De maximumlengte van het veld in karakters.

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Strong
nl: Sterk

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Text format
nl: Tekstopmaak

en: Show more
nl: Meer tonen

en: Select a target
nl: Selecteer een doel

en: Show less
nl: Minder tonen

en: Image style
nl: Afbeeldingsstijl

en: Checkbox description
nl: Beschrijving keuzevakje

en: Parent field
nl: Bovenliggend veld

en: Terms of use
nl: Gebruiksvoorwaarden

en: None (original image)
nl: Geen (originele afbeelding)

en: Module settings
nl: Module-instellingen

en: Link image to
nl: Link de afbeelding naar

en: Image style: @style
nl: Afbeeldingsstijl: @style

en: Linked to content
nl: Gelinkt naar inhoud

en: Linked to file
nl: Gelinkt naar bestand

en: Nothing
nl: Niets

en: Text block
nl: Tekstblok

en: Image, horizontal
nl: Afbeelding, horizontaal

en: Image, vertical
nl: Afbeelding, verticaal

en: Forms, markup
nl: Formulier, opmaak

en: Asc
nl: Oplopend

en: Eg: h1, h2, p
nl: Bijvoorbeeld: h1, h2, p

en: Put a class on the wrapper. Eg: block-title
nl: Pas een class toe op de wrapper, Bv: block-title

en: Event ID
nl: Gebeurtenis-ID

en: 404 page not found
nl: 404 pagina niet gevonden

en: Checkbox title
nl: Titel keuzevakje

en: Show label
nl: Label tonen

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Maximum Width
nl: Maximale breedte

en: Boolean value
nl: Binaire waarde

en: Trim link text length
nl: Lengte linktekst inkorten

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
nl: Laat leeg om een onbeperkt aantal tekens te gebruiken.

en: URL only
nl: Alleen URL

en: Show URL as plain text
nl: URL als platte tekst weergeven

en: Add rel="nofollow" to links
nl: rel="nofollow" aan links toevoegen

en: Link text trimmed to @limit characters
nl: Linktekst ingekort naar @limit tekens

en: Link text not trimmed
nl: Linktekst niet ingekort

en: Show URL only as plain-text
nl: URL alleen als platte tekst weergeven

en: Show URL only
nl: Alleen URL weergeven

en: Add rel="@rel"
nl: rel="@rel" toevoegen

en: Processed text
nl: Tekst verwerkt

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
nl: Tekst wordt getoond in het veld, tot er een waarde wordt ingevoerd. Deze aanwijzing is gewoonlijk een voorbeeldwaarde of een korte beschrijving van de verwachte opmaak.

en: Placeholder: @placeholder
nl: Plaatshouder: @placeholder

en: 403 access denied
nl: 403 geen toegang

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Query key
nl: Query-sleutel

en: Add Event
nl: Evenement toevoegen

en: Configure Image Styles
nl: Afbeeldingsstijlen instellen

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
nl: Handmatig ingevoerde paden moeten beginnen met /, ? of #.

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: Textfield size: @size
nl: Tekstveldgrootte: @size

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %bundle_name bundle. Aborting rendering.
nl: Recursieve rendering gedetecteerd bij weergave van entiteit %entity_type: %entity_id, bij gebruik van veld %field_name in bundel %bundle_name. Renderen is gestopt.

en: The maximum size of the video opened in the Colorbox window in pixels. For smaller screen sizes, the video will scale.
nl: De maximale grootte van de video geopend in het Colorbox-venster in pixels. Voor kleinere schermformaten wordt de video geschaald.

en: Show reset button
nl: Reset-knop weergeven

en: Options elements
nl: Optie-elementen

en: Privacy policy
nl: Privacybeleid

en: Use local files for reusable media.
nl: Gebruik lokale bestanden voor herbruikbare media.

en: Use local images for reusable media.
nl: Gebruik lokale afbeeldingen voor herbruikbare media.

en: to %type
nl: aan %type

en: Redirect to the webform
nl: Omleiden naar het formulier
