Dropsolid Rocketship Core (5.0.0-alpha32) - en to fa translation catalogue (99 entries)

en: Forms
fa: ورقه ها

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عمل ها

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: Description
fa: شرح

en: more
fa: بیشتر

en: Action
fa: عملکرد

en: Overview
fa: مرورکلی

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: تدوین

en: Date
fa: تاریخ

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: اعاده

en: Message
fa: پیغام

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Weight
fa: وزن

en: Image
fa: تصویر

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Taxonomy term
fa: کلمه رده بندی

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: True
fa: صحیح

en: Small
fa: کوچک

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: Text
fa: متن

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: Open link in new window
fa: بازکردن واصلی در ینجره جدید

en: All
fa: همه

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Block
fa: قالبک

en: Page
fa: صفحه

en: Breadcrumb
fa: مسیر جاری

en: Custom
fa: سفارشی

en: Original image
fa: تصویر اصلی

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: ,
fa: ،

en: Desc
fa: نزولی

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Link text
fa: متن واصلی

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Default language
fa: زبانپیشفرض

en: Size of textfield
fa: اندازه میدان متن

en: Front page
fa: صفحه اول

en: characters
fa: حروف

en: Your message has been sent.
fa: پیغام شما ارسال شد.

en: Superscript
fa: بالانویس

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Apply
fa: تایید

en: Bold
fa: برجسته

en: Italic
fa: مایل

en: Global
fa: سراسری

en: Subscript
fa: زیرنویس

en: Blockquote
fa: نقل قول بلاک شده

en: Pager
fa: صفحه‌بند

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام دستگاه

en: Underline
fa: زیرخط

en: Ordered list
fa: سجل مرتب شده

en: Unordered list
fa: سجل نامرتب

en: About
fa: درباره

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Sort direction
fa: جهت مرتب سازی

en: Horizontal rule
fa: خط افقی

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: - All -
fa: - همه -

en: The maximum length of the field in characters.
fa: حداکثر طول میدان به کاراکتر.

en: Strong
fa: قوی

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: Link image to
fa: تصویرا را واصلی بده

en: Image style: @style
fa: سبک تصویر:  @style

en: Linked to content
fa: واصلی شده به محتوا

en: Linked to file
fa: واصلی شده به فایل

en: Nothing
fa: هیچ

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: 404 page not found
fa: 404 صفحه پیدا نشد

en: 403 access denied
fa: 403 دسترسی ممنوع
