Dropsolid Rocketship Core (5.3.1) - en to ja translation catalogue (146 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: Overview
ja: 概観

en: all
ja: すべて

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Quote
ja: 料金

en: Image
ja: 画像

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: True
ja: TRUE

en: Small
ja: 小

en: View
ja: ビュー

en: Event
ja: イベント

en: Text
ja: テキスト

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Open link in new window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く

en: All
ja: すべて

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Custom
ja: カスタム

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Phone
ja: 電話番号

en: Desc
ja: 降順

en: Job
ja: ジョブ

en: Company
ja: 会社

en: Event overview
ja: イベントの概要

en: View all
ja: 全てを表示

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Front page
ja: フロントページ

en: Buttons
ja: ボタン

en: characters
ja: 文字

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Diff
ja: 差分

en: Changed
ja: 変更済

en: Submissions
ja: 送信内容

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Apply
ja: 適用

en: Bold
ja: ボールド

en: Event start
ja: イベント開始

en: Event end
ja: イベント終了

en: Italic
ja: イタリック

en: Global
ja: グローバル

en: Subscript
ja: 添字

en: Blockquote
ja: ブロック引用

en: Pager
ja: ページャー

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Company name
ja: 会社名

en: Underline
ja: 下線

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: About
ja: アバウト

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Sort direction
ja: 並べ替えの向き

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: In same window
ja: 同じウィンドウに

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: Horizontal rule
ja: 水平の罫線

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Strong
ja: 強

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: Linked to content
ja: コンテンツへリンクされている

en: Linked to file
ja: ファイルへリンクされている

en: Nothing
ja: なし

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: 404 page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Boolean value
ja: ブール値

en: Trim link text length
ja: リンクテキストをトリミングする文字数

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
ja: リンクテキストの長さを無制限にする場合は空欄にします。

en: URL only
ja: URLのみ

en: Show URL as plain text
ja: プレーンなテキストでURLを表示

en: Add rel="nofollow" to links
ja: リンクに rel="nofollow" を追加

en: Link text trimmed to @limit characters
ja: @limit 文字にトリミングされたリンクテキスト

en: Link text not trimmed
ja: トリミングなしのリンクテキスト

en: Show URL only as plain-text
ja: プレーンなテキストとしてのみURLを表示

en: Show URL only
ja: URLのみ表示

en: Add rel="@rel"
ja: rel="@rel" を追加

en: Processed text
ja: 処理済みテキスト

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: 403 access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Query key
ja: クエリのキー

en: Configure Image Styles
ja: 画像スタイルの設定

en: Manually entered paths should start with /, ? or #.
ja: 手動で入力するパスは、/ か ? か # から始めなければなりません。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Textfield size: @size
ja: テキストフィールドサイズ: @size

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %bundle_name bundle. Aborting rendering.
ja: エンティティ %entity_type: %entity_id ( %bundle_name バンドルで %field_name を使用したもの) の描画中に再帰的なレンダリングが検出されました。レンダリングを停止します。

en: Use local files for reusable media.
ja: サーバー内に保存されたファイルを再利用可能なメディアとして使います。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。
