Rocketship Demo Profile (Florista) (1.0.0-alpha2) - en to fr translation catalogue (65 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Site name
fr: Nom du site

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Sort by
fr: Trier par

en: author
fr: auteur

en: Site information
fr: Informations

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Blocks
fr: Blocs

en: Default time zone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Offset
fr: Décalage

en: Block type
fr: Type de bloc

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Installing @drupal
fr: Installation de @drupal

en: The installation has encountered an error.
fr: Une erreur s'est produite durant l'installation.

en: Configure site
fr: Configurer le site

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
fr: Par défaut, les dates et les heures sur ce site seront affichées selon ce fuseau horaire.

en: Update notifications
fr: Notification des mises à jour

en: Check for updates automatically
fr: Vérifier automatiquement les mises à jour

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Regional settings
fr: Paramètres régionaux

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Site email address
fr: Adresse de courriel du site

en: Default country
fr: Pays par défaut

en: Site maintenance account
fr: Compte de maintenance du site

en: Select the default country for the site.
fr: Sélectionner le pays par défaut du site.

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Add custom block
fr: Ajouter un bloc personnalisé

en: Master
fr: Principal

en: Custom block library
fr: Bibliothèque de blocs personnalisés

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
fr: Les courriels automatiques, comme les informations d'inscription, seront envoyés depuis cette adresse. Utiliser une adresse se terminant par le domaine de votre site pour éviter que ces courriels soit signalés comme pourriel (spam).

en: Receive email notifications
fr: Recevoir des notifications par courriel

en: Medium (220×220)
fr: Moyen (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
fr: Vignette (100x100)

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
fr: Toutes les modifications dans %dir et %file ont été faites, vous devriez maintenant supprimer les droits en écriture sur ceux-ci pour éviter tout risque de sécurité. Si vous n'êtes pas sûr de la procédure, consultez le <a href=":handbook_url">manuel en ligne</a>.

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href=":drupal">Drupal.org</a>.
fr: Le système vous notifiera lorsque des mises à jour ou versions de sécurité sont disponibles pour les composants installés. Des informations anonymes à propos du site seront envoyées à <a href=":drupal">Drupal.org</a>.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
fr: Plusieurs caractères spéciaux sont autorisés : l'espace, le point (.), le tiret (-), l'apostrophe ('), le tiret bas (_) et le signe @.

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: Find and manage custom blocks.
fr: Trouver et gérer les blocs personnalisés.

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: There are no custom blocks available.
fr: Il n'y a pas de bloc personnalisé disponible.

en: Super administrator
fr: Super administrateur
