Rocketship Demo Profile (Florista) (1.0.0-alpha2) - en to hi translation catalogue (59 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Author
hi: लेखक

en: Language
hi: भाषा

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Desc
hi: अवरोही

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Messages
hi: संदेश

en: author
hi: लेखक

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Apply
hi: लागू करें

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Default time zone
hi: डिफ़ॉल्ट समय क्षेत्र

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: Block type
hi: ब्लॉक प्रकार

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Installing @drupal
hi: स्थापित हो रहा है @drupal

en: The installation has encountered an error.
hi: स्थापना में कोई त्रुटी हुई

en: Configure site
hi: साईट विन्यास

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
hi: दिनांक मूलभूत रुप से चयनित समय क्षेत्र के हिसाब से दिखाया जाएगा

en: Update notifications
hi: अद्यतन सूचनाएं

en: Check for updates automatically
hi: अध्यतन सवतः जाँचें

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Regional settings
hi: क्षेत्रीय सेटिंग

en: Site email address
hi: साइट ईमेल पता

en: Default country
hi: डिफ़ॉल्ट देश

en: Site maintenance account
hi: साइट के रखरखाव के खाते

en: Select the default country for the site.
hi: साइट के लिए डिफ़ॉल्ट देश चुनें

en: Add custom block
hi: कस्टम ब्लॉक जोड़ें

en: Custom block library
hi: कस्टम ब्लॉक पुस्तकालय

en: Receive email notifications
hi: ईमेल सूचनाएं प्राप्त करें

en: Large (480×480)
hi: बड़ा (480 × 480)

en: Medium (220×220)
hi: मध्यम (220 × 220)

en: Thumbnail (100×100)
hi: थंबनेल (100 × 100)

en: Site section links
hi: साइट अनुभाग लिंक

en: Find and manage custom blocks.
hi: कस्टम ब्लॉक ढूंढें और प्रबंधित करें।

en: Find and manage content
hi: सामग्री ढूंढें और प्रबंधित करें

en: There are no custom blocks available.
hi: कोई कस्टम ब्लॉक उपलब्ध नहीं हैं।
