Rocketship Demo Profile (Florista) (1.0.0-alpha6) - en to uk translation catalogue (43 entries)

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Teaser
uk: Анонс

en: Site name
uk: Назва сайту

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Site information
uk: Відомості про сайт

en: Blocks
uk: Блоки

en: Default time zone
uk: Базовий часовий пояс

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Installing @drupal
uk: Встановлення @drupal

en: The installation has encountered an error.
uk: При встановленні виникла помилка.

en: Configure site
uk: Налаштування сайту

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
uk: Початково дати на сайті будуть відображатися в обраному часовому поясі.

en: Update notifications
uk: Сповіщення про оновлення

en: Check for updates automatically
uk: Автоматично перевіряти наявність оновлень

en: Related
uk: Зв'язано

en: Regional settings
uk: Регіональні налаштування

en: Site email address
uk: Адреса електронної пошти сайту

en: Default country
uk: Базова країна

en: Site maintenance account
uk: Обліковий запис наглядача сайту

en: Select the default country for the site.
uk: Виберіть базову країну сайту.

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Add custom block
uk: Додати власний блок

en: Type: @type
uk: Тип: @type

en: Choose some options
uk: Оберіть деякі варіанти

en: Choose an option
uk: Оберіть варіант

en: No results match
uk: Збігів немає

en: Fallback date format
uk: Резервний формат дати

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
uk: Автоматизовані електронні повідомлення, як-от інформація про реєстрацію, будуть надіслані з цієї адреси. Для запобігання потрапляння таких повідомлень в спам використовуйте адресу, що належить до домену вашого сайту.

en: Receive email notifications
uk: Отримувати сповіщення електронною поштою

en: HTML Date
uk: Дата HTML

en: HTML Datetime
uk: Дата і час HTML

en: HTML Month
uk: Місяць HTML

en: HTML Time
uk: Час HTML

en: HTML Week
uk: Тиждень HTML

en: HTML Year
uk: Рік HTML

en: HTML Yearless date
uk: Дата без року HTML

en: Default long date
uk: Базова довга дата

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: Default short date
uk: Базова коротка дата

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
uk: Всі необхідні зміни з %dir та %file були виконані, тому з міркувань безпеки необхідно зняти дозвіл на запис до них. Якщо ви не знаєте як це зробити, зверніться до <a href=":handbook_url">онлайнового довідника</a>.

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href=":drupal">Drupal.org</a>.
uk: Система сповіщатиме про оновлення і важливі випуски безпеки, котрі доступні для встановлених компонент. Анонімна інформація про сайт надіслана на <a href=":drupal">Drupal.org</a>.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
uk: Дозволено деякі спецсимволи, серед яких пробіл, крапка (.), дефіс (-), одинарна лапка ('), підкреслення (_) та символ @
