RTE MIS (1.0.0) - en to bn translation catalogue (56 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Save configuration
bn: কনফিগারেশন সংরক্ষণ কর

en: delete
bn: মুছে ফেল

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: Email address
bn: ইমেইল ঠিকানা

en: Type
bn: টাইপ

en: List
bn: তালিকা

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Article
bn: আর্টিকেল

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Download
bn: ডাউনলোড

en: view
bn: প্রদর্শন

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Message
bn: বার্তা

en: No log messages available.
bn: কোন লগ বার্তা নেই।

en: Weight
bn: ভর

en: Image
bn: ছবি

en: Category
bn: বিভাগ

en: Name
bn: নাম

en: edit
bn: সম্পাদন

en: Import
bn: আমদানী

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: View
bn: প্রদর্শন

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Email
bn: ইমেইল

en: All
bn: সমস্ত

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Block
bn: ব্লক

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Location
bn: অবস্থান

en: Last access
bn: সর্বশেষ ব্যবহার

en: N/A
bn: প্রযোজ্য নয়

en: Authored by
bn: লিখেছেন

en: Medium
bn: মাঝারি

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: IP Address
bn: আইপি ঠিকানা

en: Profile
bn: প্রোফাইল

en: Authored on
bn: লিখিত হয়েছে

en: Member for
bn: যতদিন ধরে সদস্য

en: Workflow
bn: কাজের ধারা

en: People
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Blocked
bn: নিষ্ক্রিয়

en: Translate
bn: অনুবাদ

en: Primary tabs
bn: প্রাথমিক ট্যাব

en: Dashboard
bn: ড্যাশবোর্ড

en: Hindi
bn: হিন্দী
