RTE MIS (1.0.0) - en to id translation catalogue (141 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: delete
id: hapus

en: Register
id: Daftar

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Article
id: Artikel

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Download
id: Unduh

en: view
id: tampilan

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Single
id: Sendiri

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Icon
id: Ikon

en: View
id: Lihat

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Submitted
id: Dikirim

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Selected
id: Terpilih

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: Custom
id: Tersuai

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: URL alias
id: Alias URL

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Severity
id: Keparahan

en: N/A
id: T/T

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Medium
id: Sedang

en: Plain text
id: Teks biasa

en: State
id: Status

en: Send
id: Kirim

en: here
id: di sini

en: Other
id: Lainnya

en: Link URL
id: Tautan URL

en: Role
id: Peran

en: Class
id: Kelas

en: Users
id: Pengguna

en: Anonymous
id: Anonim

en: Position
id: Posisi

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Profile
id: Profil

en: Close
id: Tutup

en: Page Title
id: Judul Halaman

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Approved
id: Disetujui

en: Pending
id: Tertunda

en: Member for
id: Anggota selama

en: Workflow
id: Alur kerja

en: People
id: Pengguna

en: Blocked
id: Diblokir

en: or
id: atau

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Changed
id: Berubah

en: Document
id: Dokumen

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
id: Jawaban yang Anda masukkan untuk CAPTCHA ini tidak benar.

en: Plugins
id: Plugin

en: Permission
id: Kewenangan

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Timeline
id: Garis waktu

en: Offset
id: Letak

en: and
id: dan

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Edit %title
id: Sunting %title

en: of
id: dari

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Frontpage
id: Laman depan

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Video file
id: File Video

en: @interval ago
id: @interval lalu

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
id: Terjadi kesalahan saat memproses %error_operation dengan argumen: @arguments

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: No people available.
id: Tidak tersedia orang.

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: {current} of {total}
id: {current} dari {total}

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Recent log messages
id: Pesan log terbaru

en: - Select a value -
id: - Pilih sebuah nilai -

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
id: Kelola profil pengguna, pemeran dan kewenangan.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Learn More
id: Pelajari Lebih Lanjut

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: The time that the node was last edited.
id: Waktu terakhir kali node diedit.

en: Username or email address
id: Nama pengguna atau alamat email

en: The username of the content author.
id: Nama pengguna dari penulis konten.

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
id: Instruksi reset password akan dikirim ke alamat email Anda yang terdaftar.

en: All content promoted to the front page.
id: Semua konten di promosikan ke halaman depan.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
id: Tautan menu yang dihitung untuk node (hanya tersedia selama penyimpanan node).

en: The user ID of the author.
id: ID pengguna dari penulis.

en: The thumbnail of the media item.
id: Thumbnail item media.

en: The time the media item was created.
id: Waktu item media dibuat.

en: The time the media item was last edited.
id: Waktu item media terakhir kali diedit.

en: Back to Administration
id: Kembali ke Administrasi
