RTE MIS (1.0.0) - en to tr translation catalogue (164 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Type
tr: Tip

en: List
tr: Liste

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Article
tr: Makale

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Download
tr: İndir

en: view
tr: görüntüle

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Message
tr: İleti

en: No log messages available.
tr: Kayıt mesajı yok.

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Image
tr: Resim

en: Single
tr: Tekli

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Icon
tr: Simge

en: View
tr: Görüntüle

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Off
tr: Kapalı

en: Selected
tr: Seçili

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Last access
tr: Son erişim

en: Severity
tr: Önem derecesi

en: Authored by
tr: Yazan

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Medium
tr: Orta

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: State
tr: Durum

en: Send
tr: Gönder

en: Desc
tr: Azalan

en: here
tr: buraya

en: Other
tr: Diğer

en: Link URL
tr: Bağlantı URL

en: Role
tr: Rol

en: Class
tr: Sınıf

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Position
tr: Konum

en: Phone Number
tr: Telefon

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Profile
tr: Profil

en: Close
tr: Kapat

en: Page Title
tr: Sayfa Başlığı

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Add User
tr: Kullanıcı Ekle

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Approved
tr: Onaylı

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Upload file
tr: Dosya yükle

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: Workflow
tr: İş akışı

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: or
tr: ya da

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Changed
tr: Değişti

en: Document
tr: Belge

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
tr: CAPTCHA için girdiğiniz cevap doğru değildi.

en: Plugins
tr: Eklentiler (plugin)

en: Permission
tr: İzinler

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Timeline
tr: Timeline (Zaman Şeridi)

en: Feedback
tr: Geri bildirim

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Rejected
tr: Reddedildi

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: and
tr: ve

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Translate
tr: Çevir

en: Next »
tr: Sonraki »

en: approved
tr: onaylanmış

en: Edit %title
tr: Düzenle %title

en: of
tr: /

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: Dashboard
tr: Pano

en: Video file
tr: Video dosyası

en: Hindi
tr: Hintçe

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: - All -
tr: - Tümü -

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
tr: %error_operation argümanları şu argümanlarla işlenirken bir hata oluştu: @arguments

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: {current} of {total}
tr: {total} toplamın {current} adedi

en: « Prev
tr: « Önceki

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Recent log messages
tr: Son günlük iletileri

en: - Select a value -
tr: - Bir değer seçiniz -

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: stop slideshow
tr: slayt gösterisini durdur

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: The time that the node was last edited.
tr: Düğümün en son düzenlendiği zaman.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: Username or email address
tr: Kullanıcı adı ya da e-posta adresi

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
tr: Kayıtlı e-posta adresinize parola sıfırlama yönergeleri gönderilecek.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: start slideshow
tr: slayt gösterisini başlat

en: The user ID of the author.
tr: Yazarın kullanıcı ID'si.

en: Select @label
tr: @label seç

en: @interval hence
tr: @interval sonra
