RTE MIS (1.0.1) - en to ja translation catalogue (177 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Article
ja: 記事

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Download
ja: ダウンロード

en: view
ja: ビュー

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Logs
ja: ログ

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Single
ja: 1つ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Icon
ja: アイコン

en: View
ja: ビュー

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Mail
ja: メール

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Off
ja: オフ

en: Selected
ja: 選択済み

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Severity
ja: 重大度

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中程度

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: State
ja: 状態

en: Send
ja: 送信

en: Desc
ja: 降順

en: here
ja: こちら

en: Other
ja: その他

en: Link URL
ja: リンク URL

en: Role
ja: 役割

en: Class
ja: クラス

en: Users
ja: ユーザー

en: Referrer
ja: リファラ

en: Channel
ja: チャンネル

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Position
ja: ポジション

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Profile
ja: プロフィール

en: Level
ja: レベル

en: Close
ja: 閉じる

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: UID
ja: ユーザーID

en: Notifications
ja: 通知

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Gender
ja: 性別

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Approved
ja: 承認済み

en: Pending
ja: 処理待ち

en: Upload file
ja: ファイルのアップロード

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: or
ja: または

en: Diff
ja: 差分

en: Duplicate
ja: 複製

en: Changed
ja: 変更済

en: Document
ja: ドキュメント

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
ja: CAPTCHA用に入力された回答が正しくありません。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Permission
ja: 権限

en: Sitemap
ja: サイトマップ

en: Distance
ja: 距離

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Offset
ja: オフセット

en: Others
ja: その他

en: Password Expiration
ja: パスワードの有効期限

en: and
ja: かつ

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Translate
ja: 翻訳

en: Incomplete
ja: 未完了

en: approved
ja: 承認済

en: Edit %title
ja: %titleを編集

en: of
ja: の

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Last Login
ja: 最終ログイン

en: - Any -
ja: - すべて -

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: {current} of {total}
ja: {current} / {total}

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Database log messages to keep
ja: 保存しておくデータベースログメッセージ

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Data export
ja: データエクスポート

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Basic Page
ja: 基本ページ

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
ja: この質問はあなたが人間の訪問者であるかどうかをテストし、自動化されたスパム送信を防ぐためのものです。

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: The time that the node was last edited.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: Username or email address
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: Page 2
ja: 2ページ目

en: The username of the content author.
ja: コンテンツ投稿者のユーザー名。

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
ja: パスワードリセットの案内を登録メールアドレスに送信します。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Last Password Reset
ja: 前回のパスワードリセット

en: The user ID of the author.
ja: 作成者のユーザーID。

en: The thumbnail of the media item.
ja: メディアアイテムのサムネイル。

en: The time the media item was created.
ja: メディアアイテムの作成日時。

en: The time the media item was last edited.
ja: メディアアイテムの最終更新日時。

en: Login by username/email address
ja: ユーザー名/メールアドレスでログイン

en: You can use your username or email address to login.
ja: ログインにユーザー名またはメールアドレスを使用できます

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
ja: ユーザーがパスワードをリセットする必要があるかどうかを制御します。パスワードの有効期限が切れている場合は、Cron の実行後にこのフィールドが自動的にチェックされます。
