RTE MIS (1.0.1) - en to pt translation catalogue (189 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: delete
pt: apagar

en: Register
pt: Registro

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Article
pt: Artigo

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: Logs
pt: Registros do sistema

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Nenhuma mensagem de registro disponível.

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Single
pt: Simples

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Icon
pt: Ícone

en: View
pt: Ver

en: Mail
pt: E-mail

en: User
pt: Usuário

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Submitted
pt: Enviado

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Off
pt: Desligado

en: Selected
pt: Selecionado

en: Menu link
pt: Link de menu

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo da página

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: Last access
pt: Último acesso

en: Severity
pt: Severidade

en: N/A
pt: N/D

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: Plain text
pt: Texto puro

en: State
pt: Estado

en: Send
pt: Enviar

en: Desc
pt: Decrescente

en: here
pt: aqui

en: Other
pt: Outros

en: Link URL
pt: URL do link

en: Role
pt: Papel

en: Class
pt: Classe

en: Users
pt: Usuários

en: Referrer
pt: Referência

en: Channel
pt: Canal

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Position
pt: Posição

en: Phone Number
pt: Número do Telefone

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Profile
pt: Perfil

en: Level
pt: Nível

en: Close
pt: Fechar

en: Page Title
pt: Título da Página

en: Notifications
pt: Notificações

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Gender
pt: Gênero

en: Student
pt: Estudante

en: Add User
pt: Adicionar Usuário

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Approved
pt: Aprovado

en: Pending
pt: Pendente

en: Upload file
pt: Enviar arquivo

en: Member for
pt: Membro há

en: User Info
pt: Informação do Usuário

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: or
pt: ou

en: Diff
pt: Alterações

en: No.
pt: Não.

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Changed
pt: Alterado

en: Document
pt: Documento

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
pt: A sua resposta para o CAPTCHA não foi correta.

en: Quick Links
pt: Links Rápidos

en: Permission
pt: Permissão

en: Distance
pt: Distância

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Timeline
pt: Linha do tempo

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Others
pt: Outros

en: Rejected
pt: Rejeitada

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: and
pt: e

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Translate
pt: Traduzir

en: Next »
pt: Próximo »

en: approved
pt: aprovado

en: Edit %title
pt: Editar %title

en: of
pt: de

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Frontpage
pt: Página Inicial

en: Dashboard
pt: Painel

en: Video file
pt: Arquivo de vídeo

en: @interval ago
pt: @interval atrás

en: Verify
pt: Verificar

en: Verified
pt: Verificado

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Um erro ocorreu ao processar %error_operation com os argumentos: @arguments

en: School
pt: Escola

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: No people available.
pt: Ninguém disponível.

en: Select any filter and click on Apply to see results
pt: Selecione um filtro e clique em Aplicar para ver os resultados

en: {current} of {total}
pt: {current} de {total}

en: « Prev
pt: « Anterior

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Database log messages to keep
pt: Número de mensagens a manter no banco de dados

en: Recent log messages
pt: Mensagens recentes do registro

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerenciar contas de usuário, papéis e permissões.

en: Data export
pt: Exportação de dados

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Religion
pt: Religião

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
pt: Conteúdo limitado a @limit caracteres, restam: <strong>@remaining</strong>

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Basic Page
pt: Página Básica

en: Learn More
pt: Saiba mais

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
pt: Esta questão é para verificar se você é ou não um visitante humano e prevenir submissões automáticas de spam.

en: Phone number:
pt: Número de telefone:

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: The time that the node was last edited.
pt: A hora em que node foi editado pela última vez.

en: incomplete
pt: incompleto

en: Username or email address
pt: Usuário ou endereço de e-mail

en: Page 2
pt: Página 2

en: The username of the content author.
pt: O nome de usuário do autor do conteúdo.

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
pt: As instruções para recuperar a senha serão enviadas para o endereço de e-mail registrado.

en: All content promoted to the front page.
pt: Todo o conteúdo promovido à página inicial.

en: Sitemap message
pt: Mensagem do sitemap

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
pt: Link de menu computado para o node (disponível apenas durante a gravação do node).

[ctx: Date range separator]
en: -
pt: No contexto: separador do período de data

en: The user ID of the author.
pt: O ID do usuário do autor.

en: The thumbnail of the media item.
pt: A miniatura do item de mídia.

en: The time the media item was created.
pt: A hora que o item de mídia foi criado.

en: The time the media item was last edited.
pt: A hora que o item de mídia foi editado pela última vez.

en: Select @label
pt: Selecione @label

en: Enter the password that accompanies your email address.
pt: Digite a senha que acompanha seu endereço de e-mail.

en: Too many password recovery requests from your IP address. It is temporarily blocked. Try again later or contact the site administrator.
pt: Muitas solicitações de recuperação de senha do seu endereço IP. Ele está temporariamente bloqueado. Tente novamente mais tarde ou entre em contato com o administrador do site.

en: @interval hence
pt: @interval

en: Login by email address
pt: Email

en: Password reset form was submitted with an unknown or inactive account: %name.
pt: O formulário de redefinição de senha foi enviado com uma conta desconhecida ou inativa: %name.

en: Back to Administration
pt: Voltar para Administração

en: The date and time that the content was created.
pt: A data e hora que o conteúdo foi criado.
