RTE MIS (1.0.1) - en to ro translation catalogue (150 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Email address
ro: Adresă email

en: Type
ro: Tip

en: List
ro: Listă

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: more
ro: mai multe

en: Article
ro: Articol

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Download
ro: Descarcă

en: view
ro: afișează

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Reset
ro: Resetează

en: Logs
ro: Loguri

en: Message
ro: Mesaj

en: No log messages available.
ro: Nu este disponibil niciun mesaj log.

en: Weight
ro: Greutate

en: Image
ro: Imagine

en: Single
ro: Singură

en: Category
ro: Categorie

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Icon
ro: Pictogramă

en: View
ro: Afișează

en: Timestamp
ro: Timestamp-ul

en: Mail
ro: E-mail

en: User
ro: Utilizator

en: Email
ro: email

en: Created
ro: Creat

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Submitted
ro: Trimis

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Selected
ro: Selectat

en: Menu link
ro: Link Meniu

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locația

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: URL alias
ro: Pseudonim URL

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Severity
ro: Gravitate

en: Watchdog
ro: Monitorizare

en: N/A
ro: N/D

en: Authored by
ro: Autor

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Medium
ro: Mediu

en: Plain text
ro: Text simplu

en: State
ro: Status

en: Send
ro: Trimite

en: Desc
ro: Descendent

en: here
ro: aici

en: Other
ro: Altele

en: Link URL
ro: URL Link

en: Role
ro: Rol

en: Class
ro: Clasă

en: Users
ro: Utilizatori

en: Referrer
ro: Referință

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Position
ro: Poziție

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Profile
ro: Profil

en: Close
ro: Închideți

en: Page Title
ro: Titlu Pagină

en: Notifications
ro: Notificări

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Approved
ro: Aprobat

en: Pending
ro: În așteptare

en: Member for
ro: Membru pentru

en: Workflow
ro: Fluxul de lucru

en: People
ro: Persoane

en: Blocked
ro: Blocat

en: or
ro: sau

en: Duplicate
ro: Duplicat

en: Changed
ro: Schimbat

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Apply
ro: Aplică

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
ro: Răspuns incorect. Vă rugăm verificați și reintroduceți.

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Permission
ro: Permisiune

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Offset
ro: Decalaj

en: and
ro: și

en: - Select -
ro: -Selectați-

en: Translate
ro: Traducere

en: Edit %title
ro: Editare %title

en: of
ro: din

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Frontpage
ro: Prima pagină

en: Dashboard
ro: Panou de control

en: Video file
ro: Fișier video

en: @interval ago
ro: @interval în urmă

en: - Any -
ro: - Oricare -

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: - All -
ro: - Toate -

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: No people available.
ro: Nici o persoană disponibilă.

en: Select any filter and click on Apply to see results
ro: Selectați orice filtru și faceți clic pe Aplică pentru a vedea rezultatele

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: Database log messages to keep
ro: Mesaje jurnal bază de date de păstrat

en: Recent log messages
ro: Mesaje recente din jurnal

en: - Select a value -
ro: - Selectați o valoare -

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ro: Gestionați conturile de utilizator, rolurile și permisiunile.

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Created By
ro: Creat de

en: Phone number:
ro: Telefon

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: The time that the node was last edited.
ro: Momentul în care nodul a fost editat ultima dată.

en: Placeholder: @placeholder
ro: Substituent: @placeholder

en: Username or email address
ro: Nume utilizator sau adresă email

en: Page 2
ro: Pagina 2

en: The username of the content author.
ro: Numele de utilizator al autorului conținutului.

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
ro: Instrucțiunile de resetare a parolei vor fi trimise la adresa dumneavoastră de email înregistrată.

en: All content promoted to the front page.
ro: Tot conținutul a fost promovat pe prima pagină.

en: @interval hence
ro: @interval, de unde
