RTE MIS (1.0.0) - en to ar translation catalogue (124 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: لائحة

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Article
ar: مقال

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Download
ar: تحميل

en: view
ar: عرض

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل.

en: Weight
ar: الوزن

en: Image
ar: الصورة

en: Single
ar: مفرد

en: Category
ar: التصنيف

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Icon
ar: أيقونة

en: View
ar: عرض

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: ID
ar: المعرف ID

en: User
ar: المستخدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Created
ar: الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Off
ar: إيقاف

en: Selected
ar: محدد

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Severity
ar: الحدة

en: N/A
ar: غير موجود

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Medium
ar: متوسط

en: Plain text
ar: نص عادي

en: State
ar: الحالة

en: Send
ar: أرسل

en: Desc
ar: تنازلي

en: here
ar: هنا

en: Other
ar: آخر

en: Link URL
ar: رابط

en: Role
ar: الدور

en: Users
ar: المستخدمين

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Position
ar: الوضع

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Close
ar: إغلاق

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Approved
ar: معتمد

en: Pending
ar: معلّق

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: or
ar: أو

en: Changed
ar: تم التغير

en: Document
ar: وثيقة

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: CAPTCHA
ar: التحقق

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Offset
ar: الإزاحة

en: and
ar: و

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Translate
ar: ترجمة

en: approved
ar: موافق عليه

en: Edit %title
ar: نحرير %title

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Hindi
ar: هندية

en: - Any -
ar: - اختر -

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: - All -
ar: - الكل -

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ar: حدث خطأ اثناء معالجة  %error_operation في وسائط : @arguments

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: - Select a value -
ar: - اختر قيمة -

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Placeholder: @placeholder
ar: النص البديل: @placeholder
