RTE MIS (1.0.0) - en to da translation catalogue (160 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: delete
da: slet

en: Register
da: Opret konto

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: List
da: Vis

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Article
da: Artikel

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Download
da: Hent

en: view
da: vis

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Reset
da: Gendan

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Single
da: Enkelt

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Icon
da: Ikon

en: View
da: Vis

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: User
da: Bruger

en: Email
da: E-mail

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Submitted
da: Indsendt

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Off
da: Afbrudt

en: Selected
da: Valgt

en: Menu link
da: Menu-link

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Published
da: Udgivet

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Severity
da: Grad

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Serial Number
da: Serienummer

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: here
da: her

en: Other
da: Anden

en: Role
da: Rolle

en: Class
da: Klasse

en: Users
da: Brugere

en: Anonymous
da: Anonym

en: Position
da: Placering

en: Phone Number
da: Telefonnummer

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Profile
da: Profil

en: Close
da: Luk

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Gender
da: Køn

en: Add User
da: Tilføj bruger

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Approved
da: Godkendt

en: Pending
da: Afventer

en: Upload file
da: Upload fil

en: Member for
da: Medlem i

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: or
da: eller

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Changed
da: Ændret

en: Allocation
da: Allokering

en: Document
da: Dokument

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
da: Det indtastede svar er ikke korrekt.

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Permission
da: Tilladelse

en: Distance
da: Afstand

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Timeline
da: Tidslinje

en: Feedback
da: Tilbagemelding

en: Offset
da: Forskydning

en: Others
da: Andre

en: Password Expiration
da: Udløb af adgangskode

en: Paragraph
da: Afsnit

en: and
da: og

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Translate
da: Oversæt

en: District
da: Distrikt

en: Edit %title
da: Redigér %title

en: of
da: af

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Frontpage
da: Forside

en: Video file
da: Videofil

en: @interval ago
da: @interval siden

en: - Any -
da: - Enhver -

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Allocation Status
da: Allokeringsstatus

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl ved behandling af %error_operation med argumenterne: @arguments

en: School
da: Skole

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: - Select a value -
da: - Vælg en værdi -

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Asc
da: Stigende

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Created By
da: Oprettet af

en: Learn More
da: Lær Mere

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
da: Dette spørgsmål afgør, om du er et menneske, for at forhindre automatisk indsendelse af spam.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
da: Teksten som vises inden i feltet indtil der indtastes en værdi. Det kan være en eksempelværdi eller en kort beskrivelse af det forventede format.

en: The time that the node was last edited.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet sidst blev redigeret.

en: Username or email address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse

en: The username of the content author.
da: Forfatterens brugernavn.

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
da: Link til at nulstille dit kodeord vil blive sendt til din e-mail-adresse.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: Last Password Reset
da: Seneste nulstilling af adgangskode

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
da: Beregnet menulink for noden (kun tilgængeligt imens noden gemmes).

en: Expired Password
da: Udløbet adgangskode

en: Non-expired Password
da: Ikke-udløbet adgangskode

en: Enter the password that accompanies your email address.
da: Indtast adgangskoden som hører til din e-mail-adresse.

en: @interval hence
da: om @interval

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
da: Kontrollér, om brugeren skal nulstille sin adgangskode. Hvis adgangskoden er udløbet, afkrydses dette felt automatisk efter cron er kørt.

en: Whether an email notifying of a pending password expiration has been sent
da: Er der blevet sendt en e-mail med besked om, at adgangskoden er ved at udløbe
