RTE MIS (1.0.0) - en to is translation catalogue (95 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Save configuration
is: Vista stillingar

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Username
is: Notendanafn

en: Email address
is: Netfang

en: Type
is: Gerð

en: List
is: Listi

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: more
is: meira

en: Article
is: Grein

en: Action
is: Aðgerð

en: On
is: Virkjað

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Download
is: Hala niður

en: view
is: skoða

en: Advanced options
is: Ítarlegri möguleikar

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Reset
is: Endursetja

en: Message
is: Skilaboð

en: No log messages available.
is: Engin kerfisskilaboð fáanleg.

en: Weight
is: Vægi

en: Image
is: Mynd

en: Category
is: Flokkur

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Import
is: Flytja inn

en: Save
is: Vista

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Icon
is: Táknmynd

en: View
is: Skoða

en: Timestamp
is: Tímastimpill

en: ID
is: Kenni

en: User
is: Notandi

en: Email
is: Netfang

en: Created
is: Stofnað

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Breadcrumb
is: Leiðsagnarslóð

en: Off
is: Af

en: Selected
is: Valið

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Roles
is: Hlutverk

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Location
is: Staðsetning

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Sticky at top of lists
is: Alltaf efst á listum

en: Severity
is: Alvarleiki

en: Watchdog
is: Varðhundur

en: N/A
is: Á ekki við

en: Authored by
is: Höfundur

en: Thumbnail
is: Smámynd

en: Medium
is: Miðlungs

en: State
is: Fylki

en: Send
is: Senda

en: Role
is: Hlutverk

en: Users
is: Notendur

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Position
is: Staðsetning

en: IP Address
is: IP vistfang

en: Close
is: Loka

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Approved
is: Samþykkt

en: Pending
is: Í biðstöðu

en: Member for
is: Meðlimur í

en: Workflow
is: Vinnuflæði

en: People
is: Notendur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: or
is: eða

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Anonymous user
is: Ónafngreindur notandi

en: Apply
is: Virkja

en: Permission
is: Réttindi

en: and
is: og

en: - Select -
is: - Velja -

en: Translate
is: Þýða

en: of
is: af

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
is: Sjá um notendaaðgang, rullur og réttindi.

en: The thumbnail of the media item.
is: Smámynd margmiðlunarefnisins.

en: The time the media item was created.
is: Tímasetningin sem margmiðlunarefnið var búið til.

en: The time the media item was last edited.
is: Tímasetningin þar sem margmiðlunarefnið var síðast breytt.
