RTE MIS (1.0.0) - en to it translation catalogue (156 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: Article
it: Articolo

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: Yes
it: Sì

en: Download
it: Scarica

en: view
it: mostra

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: No log messages available.
it: Nessun messaggio di log disponibile.

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Single
it: Singola

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Icon
it: Icona

en: View
it: Visualizza

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Submitted
it: Inserito

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Off
it: Spento

en: Selected
it: Selezionato

en: Menu link
it: Voce del menu

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: URL alias
it: Alias URL

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Severity
it: Rilevanza

en: N/A
it: N/D

en: Authored by
it: Creato da

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Medium
it: Medio

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Serial Number
it: Numero Seriale

en: State
it: Stato

en: Send
it: Invia

en: Desc
it: Disc

en: here
it: qui

en: Other
it: Altro

en: Link URL
it: URL del link

en: Role
it: Ruolo

en: Class
it: Classe

en: Users
it: Utenti

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Position
it: Posizione

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Profile
it: Profilo

en: Close
it: Chiudi

en: Page Title
it: Titolo della pagina

en: Notifications
it: Notifiche

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Sort by
it: Ordina per

en: Gender
it: Sesso

en: Add User
it: Aggiungi Utente

en: Authored on
it: Creato il

en: Approved
it: Approvato

en: Pending
it: In sospeso

en: Upload file
it: Caricamento del file

en: Member for
it: Iscritto da

en: People
it: Persone

en: Blocked
it: Bloccato

en: or
it: o

en: Duplicate
it: Duplicata

en: Changed
it: Modificato

en: Document
it: Documento

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
it: La risposta inserita per il  CAPTCHA non era corretta.

en: Plugins
it: Plugin

en: Permission
it: Permesso

en: Distance
it: Distanza

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Offset
it: Scostamento

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: and
it: e

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Translate
it: Traduci

en: Next »
it: Succ »

en: approved
it: approvato

en: Edit %title
it: Modifica %title

en: Forgot Password?
it: Password dimenticata?

en: of
it: di

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: Video file
it: File video

en: @interval ago
it: @interval fa

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di %error_operation con parametri: @arguments

en: Main Menu
it: Navigazione Principale

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: No people available.
it: Nessuna persona disponibile.

en: Select any filter and click on Apply to see results
it: Seleziona qualsiasi filtro e clicca su Applica per visualizzare i risultati

en: {current} of {total}
it: {current} di {total}

en: « Prev
it: « Prec

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Recent log messages
it: Messaggi di log recenti

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
it: Gestisci profili utente, ruoli e permessi.

en: Data export
it: Esportazione dati

en: Father
it: Padre

en: Mother
it: Madre

en: Master
it: Principale

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Full HTML
it: HTML completo

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
it: Questa domanda è un test per verificare che tu sia un visitatore umano e per impedire inserimenti  di spam automatici.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: The time that the node was last edited.
it: Data e ora in cui il nodo è stato modificato l'ultima volta.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: Username or email address
it: Nome utente o indirizzo e-mail

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
it: Le istruzioni per la reimpostazione della password saranno inviate all'indirizzo e-mail usato durante la registrazione.

en: All content promoted to the front page.
it: Tutti i contenuti promossi in prima pagina.
