RTE MIS (1.0.1) - en to nl translation catalogue (213 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: delete
nl: verwijderen

en: Register
nl: Registreren

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email address
nl: E-mailadres

en: List
nl: Lijst

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: more
nl: meer

en: Article
nl: Artikel

en: Action
nl: Actie

en: On
nl: Aan

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Download
nl: Downloaden

en: view
nl: weergeven

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Message
nl: Bericht

en: No log messages available.
nl: Geen logberichten beschikbaar.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Single
nl: Enkel

en: Category
nl: Categorie

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Icon
nl: Pictogram

en: View
nl: Weergeven

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Mail
nl: E-mail

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Submitted
nl: Ingediend

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Off
nl: Uit

en: Selected
nl: Geselecteerd

en: Menu link
nl: Menulink

en: Custom
nl: Aangepast

en: Roles
nl: Rollen

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Location
nl: Locatie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Sticky at top of lists
nl: Vastgeplakt bovenaan de lijst

en: URL alias
nl: URL-alias

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Severity
nl: Ernst

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Serial Number
nl: Serienummer

en: State
nl: Status

en: Send
nl: Versturen

en: Desc
nl: Aflopend

en: Send SMS
nl: SMS versturen

en: here
nl: hier

en: Other
nl: Andere

en: Link URL
nl: Link-URL

en: Role
nl: Rol

en: Class
nl: Klasse

en: Users
nl: Gebruikers

en: Referrer
nl: Doorverwijzer

en: Channel
nl: Kanaal

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Position
nl: Positie

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: IP Address
nl: IP-adres

en: Profile
nl: Profiel

en: Level
nl: Niveau

en: Close
nl: Sluiten

en: Page Title
nl: Paginatitel

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Gender
nl: Geslacht

en: duplicate
nl: duplicaat

en: Add User
nl: Gebruiker toevoegen

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Approved
nl: Goedgekeurd

en: Pending
nl: In afwachting

en: Upload file
nl: Bestand(en) uploaden

en: Member for
nl: Geregistreerd sinds

en: People
nl: Personen

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: or
nl: of

en: No.
nl: Nee.

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: Apply
nl: Toepassen

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
nl: Uw CAPTCHA-antwoord was niet juist.

en: Plugins
nl: Plug-ins

en: Quick Links
nl: Snelkoppelingen

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Distance
nl: Afstand

en: Add Location
nl: Locatie toevoegen

en: Authenticated user
nl: Geverifieerde gebruiker

en: Timeline
nl: Tijdlijn

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: Date of Birth
nl: Geboortedatum

en: Others
nl: Anderen

en: Password Expiration
nl: Wachtwoordverloop

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: and
nl: en

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Translate
nl: Vertalen

en: Next »
nl: Volgende »

en: approved
nl: goedgekeurd

en: Edit %title
nl: Bewerk %title

en: Forgot Password?
nl: Wachtwoord vergeten?

en: of
nl: van

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Ruby
nl: Robijnrood

en: Frontpage
nl: Voorpagina

en: Video file
nl: Filmbestand

en: @interval ago
nl: @interval geleden

en: Verify
nl: Controleren

en: Verified
nl: Geverifieerd

en: - Any -
nl: - Elk -

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: - All -
nl: - Alle -

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Application Number
nl: Aanvraagnummer

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van %error_operation met argumenten: @arguments

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: No people available.
nl: Geen personen beschikbaar.

en: Select any filter and click on Apply to see results
nl: Selecteer een van de filters en klik op 'Toepassen' om het resultaat te zien

en: Siblings
nl: Broers en zussen

en: Event Type
nl: Type evenement

en: {current} of {total}
nl: {current} van {total}

en: « Prev
nl: « Vorige

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: Database log messages to keep
nl: Databaselogberichten om te behouden

en: Recent log messages
nl: Recente logberichten

en: - Select a value -
nl: - Selecteer een waarde -

en: Social Links
nl: Sociale links

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
nl: Gebruikersaccounts, rollen en toegangsrechten beheren.

en: You have been logged out due to inactivity.
nl: U bent uitgelogd wegens inactiviteit.

en: Father
nl: Vader

en: Mother
nl: Moeder

en: Asc
nl: Oplopend

en: Geolocation
nl: Geolocatie

en: Mobile Number
nl: Gsm-nummer

en: stop slideshow
nl: stop de slideshow

en: Social links
nl: Sociale links

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
nl: Inhoud beperkt tot @limit tekens, resterend: <strong>@remaining</strong>

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Created By
nl: Aangemaakt door

en: Learn More
nl: Meer informatie

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
nl: Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.

en: Phone number:
nl: Telefoonnummer:

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
nl: Tekst wordt getoond in het veld, tot er een waarde wordt ingevoerd. Deze aanwijzing is gewoonlijk een voorbeeldwaarde of een korte beschrijving van de verwachte opmaak.

en: The time that the node was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de node voor het laatst werd bewerkt.

en: Verification Code
nl: Verificatiecode

en: Placeholder: @placeholder
nl: Plaatshouder: @placeholder

en: WID
nl: Watchdog-ID

en: CSS Settings
nl: CSS-instellingen

en: Username or email address
nl: Gebruikersnaam of e-mailadres

en: Page 2
nl: Pagina 2

en: The username of the content author.
nl: De gebruikersnaam van de auteur.

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
nl: Instructies voor het resetten van het wachtwoord worden naar uw e-mailadres verstuurd.

en: All content promoted to the front page.
nl: Alle inhoud die wordt aangeraden op de voorpagina.

en: Sitemap message
nl: Sitemap-bericht

en: Resend OTP
nl: OTP opnieuw verzenden

en: Last Password Reset
nl: Laatste wachtwoordreset

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
nl: Berekende menulink van de node (alleen beschikbaar tijdens het opslaan).

en: People (administerusersbyrole)
nl: Personen (administerusersbyrole)

en: Find and manage people - for admin or sub-admin
nl: Zoek en beheer personen - voor beheerder of sub-beheerder

en: Expired Password
nl: Verlopen Wachtwoord

en: Non-expired Password
nl: Niet-verlopen Wachtwoord

en: The user ID of the author.
nl: Gebruikers-ID van de auteur.

en: The thumbnail of the media item.
nl: Miniatuur van het media-item.

en: The time the media item was created.
nl: Tijdstip waarop het media-item gemaakt is.

en: The time the media item was last edited.
nl: Tijdstip waarop het media-item het laatst bewerkt is.

en: Select @label
nl: Selecteer @label

en: Enter the password that accompanies your email address.
nl: Vul het wachtwoord in dat bij uw e-mailadres hoort.

en: Too many password recovery requests from your IP address. It is temporarily blocked. Try again later or contact the site administrator.
nl: Er zijn teveel wachtwoordherstelaanvragen vanaf uw IP-adres gedaan. Het is tijdelijk geblokkeerd. Probeer het later opnieuw of neem contact op met de sitebeheerder.

en: @interval hence
nl: @interval vanaf nu

en: Verify OTP
nl: OTP controleren

en: You can use your username or email address to login.
nl: U kunt inloggen met uw gebruikersnaam of e-mailadres.

en: Password reset form was submitted with an unknown or inactive account: %name.
nl: Wachtwoordherstel-formulier is verzonden met een onbekend of inactief account: %name.

en: Email Verification
nl: E-mailverificatie

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
nl: De gebruiker dient zijn wachtwoord opnieuw in te stellen. Als het wachtwoord is verlopen, wordt dit veld automatisch aangevinkt na het uitvoeren van de cronjob.

en: Pending Expiration Mail Count
nl: Aantal verzonden e-mails wachtwoord verlopen

en: Whether an email notifying of a pending password expiration has been sent
nl: Of er een e-mail is verzonden met de melding dat het wachtwoord is verlopen

en: Back to Administration
nl: Terug naar het beheer

en: The date and time that the content was created.
nl: Datum en tijdstip waarop de inhoud gemaakt is.
