RTE MIS (1.0.0) - en to sv translation catalogue (173 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: delete
sv: radera

en: Register
sv: Registrera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Type
sv: Typ

en: List
sv: Lista

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: Article
sv: Artikel

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Download
sv: Ladda ned

en: view
sv: visa

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Reset
sv: Återställ

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Weight
sv: Vikt

en: Image
sv: Bild

en: Single
sv: Enkel

en: Category
sv: Kategori

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Icon
sv: Ikon

en: View
sv: Visa

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: User
sv: Användare

en: Email
sv: E-post

en: Created
sv: Skapad

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Submitted
sv: Skickad

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Off
sv: Av

en: Selected
sv: Vald

en: Menu link
sv: Menylänk

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: URL alias
sv: URL-alias

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Severity
sv: Grad

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Authored by
sv: Författad av

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Medium
sv: Mellan

en: Plain text
sv: Ren text

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: State
sv: Läge

en: Send
sv: Skicka

en: Desc
sv: Fallande

en: here
sv: här

en: Other
sv: Övriga

en: Link URL
sv: URL för länk

en: Role
sv: Roll

en: Class
sv: Klass

en: Users
sv: Användare

en: Anonymous
sv: Gäst

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Profile
sv: Profil

en: Close
sv: Stäng

en: Page Title
sv: Sidtitel

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Gender
sv: Kön

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: Authored on
sv: Författad

en: Approved
sv: Godkänd

en: Pending
sv: Väntar på

en: Upload file
sv: Ladda upp fil

en: Member for
sv: Medlem i

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: or
sv: eller

en: Diff
sv: Skillnad

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: Changed
sv: Ändrad

en: Document
sv: Dokument

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
sv: Svaret du angav för CAPTCHA var inte rätt.

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Permission
sv: Behörighet

en: Distance
sv: Distans

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Feedback
sv: Respons

en: Offset
sv: Kompensera

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: and
sv: och

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Translate
sv: Översätt

en: Next »
sv: Nästa »

en: Incomplete
sv: Ej slutförd

en: District
sv: Distrikt

en: Edit %title
sv: Redigera %title

en: of
sv: av

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Frontpage
sv: Startsida

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Video file
sv: Videofil

en: @interval ago
sv: @interval sedan

en: Verify
sv: Verifiera

en: - Any -
sv: - Alla -

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: - All -
sv: - Alla -

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
sv: Ett fel uppstod när %error_operation utfördes med argumenten: @arguments

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: {current} of {total}
sv: {current} av {total}

en: « Prev
sv: « Föregående

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: - Select a value -
sv: - Välj ett värde -

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: You have been logged out due to inactivity.
sv: Du har loggats ut på grund av inaktivitet.

en: Father
sv: Pappa

en: Mother
sv: Mamma

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: stop slideshow
sv: dtoppa bildspel

en: Paragraphs
sv: Paragrafer

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Created By
sv: Skapad av

en: Learn More
sv: Läs mer

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
sv: Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
sv: Text som visas inuti fältet tills ett värde anges. Detta tips är oftast ett exempelvärde eller en kort beskrivning av det förväntade formatet.

en: The time that the node was last edited.
sv: Tidpunkten för när noden senast redigerades.

en: Placeholder: @placeholder
sv: Platshållare: @placeholder

en: Username or email address
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: The username of the content author.
sv: Användarnamnet för innehållets författare.

en: Edit Registration
sv: Redigera registrering

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
sv: Instruktioner om hur du återställer ditt lösenord kommer skickas till din registrerade e-postadress.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: start slideshow
sv: starta bildspel

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
sv: Beräknad menylänk för noden (endast tillgänglig vid sparande av nod).

en: Enter the password that accompanies your email address.
sv: Ange lösenordet som medföljer din e-postadress.

en: Too many password recovery requests from your IP address. It is temporarily blocked. Try again later or contact the site administrator.
sv: För många försök att återställa lösenord från din IP-adress. Den är tillfälligt spärrad. Försök igen senare eller kontakta webbplatsens administratör.

en: @interval hence
sv: @interval därav

en: The date and time that the content was created.
sv: Datum och tid då innehållet skapades.
