RTE MIS (1.0.1) - en to uk translation catalogue (223 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: more
uk: ще

en: Article
uk: Стаття

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Download
uk: Завантаження

en: view
uk: переглянути

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: Logs
uk: Журнали

en: Message
uk: Повідомлення

en: No log messages available.
uk: Повідомлення в журналі відсутні.

en: Weight
uk: Вага

en: Image
uk: Зображення

en: Single
uk: Єдиний

en: Category
uk: Категорія

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпортувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Icon
uk: Іконка

en: View
uk: Перегляд

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Mail
uk: Пошта

en: User
uk: Користувач

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Submitted
uk: Надіслано

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Off
uk: Вимкнено

en: Selected
uk: Вибране

en: Menu link
uk: Посилання меню

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Місце розташування

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплено зверху списків

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Severity
uk: Важливість

en: Watchdog
uk: Вартовий

en: N/A
uk: Н/Д

en: Authored by
uk: Автор

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Medium
uk: Середній

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Serial Number
uk: Серійний номер

en: State
uk: Стан

en: Send
uk: Надіслати

en: Desc
uk: Спад

en: Send SMS
uk: Надіслати SMS

en: here
uk: тут

en: Other
uk: Інше

en: Link URL
uk: URL-адреса посилання

en: Role
uk: Роль

en: Class
uk: Клас

en: Users
uk: Користувачі

en: Referrer
uk: Джерело

en: Channel
uk: Канал

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Position
uk: Позиція

en: Phone Number
uk: Номер телефону

en: IP Address
uk: IP-адреса

en: Profile
uk: Профіль

en: Level
uk: Рівень

en: Close
uk: Закрити

en: Page Title
uk: Заголовок Сторінки

en: rejected
uk: відхилено

en: Creation
uk: Створено

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Gender
uk: Стать

en: duplicate
uk: дублікат

en: Add User
uk: Додати користувача

en: Authored on
uk: Створено

en: Approved
uk: Схвалено

en: Pending
uk: Очікування

en: Upload file
uk: Відвантажити файл

en: Member for
uk: Зареєстрований вже

en: User Info
uk: Інформація про користувача

en: Workflow
uk: Документообіг

en: People
uk: Люди

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: or
uk: або

en: Current Status
uk: Стан

en: Diff
uk: Різниця

en: No.
uk: №

en: Duplicate
uk: Продублювати

en: Changed
uk: Змінено

en: Allocation
uk: Розміщення

en: Document
uk: Документ

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
uk: Відповідь, введена для CAPTCHA є хибною.

en: Plugins
uk: Плаґіни

en: Permission
uk: Повноваження

en: Sitemap
uk: Мапа сайту

en: Distance
uk: Відстань

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Timeline
uk: Графік часу

en: Feedback
uk: Зворотній зв'язок

en: Full Name
uk: Повне ім'я

en: Date of Birth
uk: Дата народження

en: Offset
uk: Зміщення

en: Others
uk: Інші

en: Rejected
uk: Відкинуті

en: Paragraph
uk: Абзац

en: and
uk: та

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Translate
uk: Перекласти

en: Next »
uk: Наступна »

en: a
uk: з

en: Incomplete
uk: Не завершене

en: approved
uk: схвалене

en: District
uk: Район

en: Edit %title
uk: Редагувати %title

en: Forgot Password?
uk: Забули пароль?

en: of
uk: з

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Python
uk: Пітон

en: Frontpage
uk: Головна сторінка

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Hindi
uk: Гінді

en: Last Login
uk: Останній вхід

en: @interval ago
uk: @interval тому

en: Verify
uk: Перевірити

en: Verified
uk: Перевірено

en: - Any -
uk: - Усі -

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: - All -
uk: - Усе -

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Agreement
uk: Угода

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
uk: Помилка під час виконання операції %error_operation з аргументами: @arguments

en: School
uk: Школа

en: Main Menu
uk: Головне Меню

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: No people available.
uk: Люди відсутні.

en: Select any filter and click on Apply to see results
uk: Щоб побачити результат, виберіть довільний фільтр і натисніть "Застосувати"

en: Siblings
uk: ЗІ спільним предком

en: Event Type
uk: Тип події

en: {current} of {total}
uk: {current} з {total}

en: « Prev
uk: « Попередня

en: Preference
uk: Налаштування

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: Database log messages to keep
uk: Збережені повідомлення журналу бази даних

en: Recent log messages
uk: Останні записи журналу

en: - Select a value -
uk: - Виберіть значення -

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
uk: Керування обліковими записами, ролями та повноваженнями.

en: Data export
uk: Експорт даних

en: Father
uk: Батько

en: Mother
uk: Мати

en: Event Details
uk: Подробиці події

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Geolocation
uk: Географічне становище

en: Mobile Number
uk: Номер мобільного телефону

en: stop slideshow
uk: зупинити слайд-шоу

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
uk: Обмеження матеріалу у символах - @limit, залишилось - <strong>@remaining</strong>

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Created By
uk: Створив

en: Learn More
uk: Дізнатися більше

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
uk: Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.

en: del
uk: видалити

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: The time that the node was last edited.
uk: Час останнього редагування матеріалу.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: Add %label
uk: Додати %label

en: Declaration
uk: Визначення

en: Username or email address
uk: Ім'я користувача або електронна адреса

en: Page 2
uk: Сторінка 2

en: The username of the content author.
uk: Ім'я користувача автора матеріалу.

en: Label: @label
uk: Мітка: @label

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
uk: Вказівки щодо скидання паролю будуть надіслані на зареєстровану вами адресу електронної пошти.

en: All content promoted to the front page.
uk: Всі матеріали винесені на головну сторінку.

en: start slideshow
uk: почати слайд-шоу

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
uk: Обчислене посилання меню для матеріала (доступно лише під час збереження матеріала).

en: The user ID of the author.
uk: Ідентифікатор користувача, що є автором.

en: The thumbnail of the media item.
uk: Мініатюра для об'єкту медіа.

en: The time the media item was created.
uk: Час створення медіа-об'єкта.

en: The time the media item was last edited.
uk: Час останнього редагування медіа-об'єкта.

en: Select @label
uk: Вибір @label

en: Too many password recovery requests from your IP address. It is temporarily blocked. Try again later or contact the site administrator.
uk: Забагато запитів відновлення паролю з вашої IP-адреси. Вона тимчасово блокована. Спробуйте пізніше або зв'яжіться з адміністратором.

en: @interval hence
uk: @interval віднині

en: Verify OTP
uk: Підтвердьте OTP

en: Password reset form was submitted with an unknown or inactive account: %name.
uk: Форма скидання пароля була подана з невідомим або неактивним обліковим записом: %name.

en: The date and time that the content was created.
uk: Дата й час створення матеріалу.
