RulesFinder (all releases) - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Content
id: Konten

en: Description
id: Deskripsi

en: Comments
id: Komentar

en: new
id: baru

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Version
id: Versi

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Page title
id: Judul halaman

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Term ID
id: ID istilah

en: Plain text
id: Teks biasa

en: User login
id: Login pengguna

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Add a comment
id: Tambahkan komentar

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: About
id: Tentang

en: Add new rule
id: Tambah aturan baru

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Latest version
id: Versi terbaru

en: Add new @type
id: Tambah @type baru

en: Text value
id: Isi teks

en: Reset your password
id: Reset password anda

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: Pre-content
id: Pra-konten

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer
