RulesFinder (1.1.1) - en to bn translation catalogue (73 entries)

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: List
bn: তালিকা

en: Subject
bn: বিষয়

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Administration
bn: প্রশাসন

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: More
bn: আরও

en: new
bn: নতুন

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Version
bn: সংস্করণ

en: Date
bn: তারিখ

en: Size
bn: সাইজ

en: Message
bn: বার্তা

en: No log messages available.
bn: কোন লগ বার্তা নেই।

en: Name
bn: নাম

en: Preview
bn: প্রাক-প্রদর্শন

en: Help
bn: সহায়তা

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Time
bn: সময়

en: Filename
bn: ফাইলের নাম

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: Attachment
bn: সংযুক্তি

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Content type
bn: কন্টেন্টের ধরণ

en: Email
bn: ইমেইল

en: All
bn: সমস্ত

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Block
bn: ব্লক

en: To
bn: বরাবর

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Last access
bn: সর্বশেষ ব্যবহার

en: Fields
bn: ফিল্ড

en: Last update
bn: সর্বশেষ আপডেট

en: Authored by
bn: লিখেছেন

en: User login
bn: ব্যবহারকারী প্রবেশ

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
bn: @site বর্তমানে মেরামত করা হচ্ছে। আমরা শিঘ্রই ফিরে আসব। অনুগ্রহ করে অপেক্ষা করুন।

en: Recent comments
bn: সাম্প্রতিক মন্তব্যসমূহ

en: English
bn: ইংরেজী

en: ‹ previous
bn: ‹ পূর্ববর্তী

en: next ›
bn: পরবর্তী ›

en: Member for
bn: যতদিন ধরে সদস্য

en: Languages
bn: ভাষাসমূহ

en: People
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Blocked
bn: নিষ্ক্রিয়

en: Language code
bn: ভাষা কোড

en: « first
bn: « প্রথম

en: last »
bn: শেষ »

en: No comments available.
bn: কোন মন্তব্য নেই।

en: About
bn: সম্পর্কে

en: User account
bn: ব্যবহারকারীর এ্যাকাউন্ট

en: No content available.
bn: কোন কন্টেন্ট নেই।

en: Primary tabs
bn: প্রাথমিক ট্যাব

en: Posted in
bn: যেখানে পোস্ট করা হয়েছে

en: Dashboard
bn: ড্যাশবোর্ড

en: Search index
bn: অনুসন্ধান সূচি

en: Who's new
bn: নতুন সদস্য

en: Select language
bn: ভাষা নির্বাচন করুন

en: Who's online
bn: যারা অনলাইনে আছেন

en: Full comment
bn: পূর্ণাঙ্গ মন্তব্য

en: Full content
bn: পূর্ণাঙ্গ কন্টেন্ট

en: Recent content
bn: সাম্প্রতিক বিষয়বস্তু
