RulesFinder (1.1.1) - en to is translation catalogue (124 entries)

en: Title
is: Titill

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Log
is: Kerfisskrá

en: more
is: meira

en: Administration
is: Stjórnun

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: On
is: Virkjað

en: new
is: nýtt

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Version
is: Útgáfa

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Reset
is: Endursetja

en: Use count
is: Notkun

en: Message
is: Skilaboð

en: No log messages available.
is: Engin kerfisskilaboð fáanleg.

en: Parent
is: Foreldri

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Icon
is: Táknmynd

en: Time
is: Tími

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Event
is: Viðburður

en: Updated
is: Uppfært

en: Total
is: Samtals

en: Versions
is: Útgáfur

en: ID
is: Kenni

en: Attachment
is: Viðhengi

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: Created
is: Stofnað

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Breadcrumb
is: Leiðsagnarslóð

en: Off
is: Af

en: Current version
is: Núverandi útgáfa

en: Header
is: Haus

en: Footer
is: Fótur

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Severity
is: Alvarleiki

en: Fields
is: Svæði

en: Watchdog
is: Varðhundur

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: Authored by
is: Höfundur

en: State
is: Fylki

en: Role
is: Hlutverk

en: User login
is: Innskráning notanda

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
is: Unnið er að viðhaldi @site. Við komum aftur fljótlega. Kærar þakkir fyrir biðlundina.

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Tools
is: Tól

en: Arguments
is: Rök

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: Votes
is: Atkvæði

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Rules
is: Reglur

en: English
is: Enska

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Member for
is: Meðlimur í

en: Languages
is: Tungumál

en: Topic
is: Umræðuefni

en: author
is: höfundur

en: People
is: Notendur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Published comments
is: Birt ummæli

en: Anonymous user
is: Ónafngreindur notandi

en: Apply
is: Virkja

en: Permission
is: Réttindi

en: Language code
is: Tungumálskóði

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: No comments available.
is: Engin ummæli tiltæk.

en: About
is: Um

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: Rule
is: Regla

en: Not applicable
is: Á ekki við

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Delete comment
is: Eyða ummælum

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Publishing status
is: Birtingarstaða

en: Who's new
is: Nýskráðir

en: Language name
is: Nafn tungumáls

en: Select language
is: Veldu tungumál

en: Who's online
is: Hverjir eru tengdir

en: An administrator created an account for you at [site:name]
is: Kerfisstjóri stofnaði aðgang fyrir þig hjá [site:name]

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
is: Sjá um notendaaðgang, rullur og réttindi.

en: Valid from
is: Gildir frá

en: Access denied. You must log in to view this page.
is: Aðgangi hafnað. Þú verður að skrá þig inn til að skoða þessa síðu.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
is: Ekki hefur verið búið til neitt efni fyrir forsíðuna.<br/>Fylgdu <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">notendahandbókinni</a> til að hefja uppbyggingu vefsins.
