Sage Pay (8.x-1.1) - en to it translation catalogue (44 entries)

en: Start date
it: Data iniziale

en: Expiration date
it: Data di scadenza

en: Credit card details
it: Dettagli carta di credito

en: Ubercart - payment
it: Ubercart - pagamento

en: Authorize and capture immediately
it: Autorizza e preleva immediatamente

en: You have entered an invalid credit card number.
it: È stato inserito un numero di carta di credito non valido.

en: Expiration:
it: Scadenza:

en: Card type
it: Tipo carta

en: Card owner
it: Proprietario carta

en: Card number
it: Numero carta

en: Issuing bank
it: Banca emittente

en: Process card
it: Processa carta

en: Order total: @total
it: Totale ordine: @total

en: Balance: @balance
it: Saldo: @balance

en: Charge Amount
it: Importo tassa

en: Charge amount
it: Addebita l'importo

en: Authorize amount only
it: Autorizza solo l'importo

en: Set a reference only
it: Impostare soltanto una riferimento

en: Credit amount to this card
it: Accredita l'importo a questa carta

en: @auth_id - @date - @amount authorized
it: @auth_id - @date - @amount autorizzato

en: Prior authorizations
it: Autorizzazioni precedenti

en: Select authorization
it: Seleziona autorizzazione

en: Capture amount to this authorization
it: Cattura l'importo di questa autorizzazione

en: Void authorization
it: Annulla autorizzazione

en: @ref_id - @date - (Last 4) @card
it: @ref_id - @date - (Ultime 4) @card

en: Customer references
it: Riferimenti cliente

en: Select references
it: Seleziona riferimenti

en: Charge amount to this reference
it: Addebita l'importo a questo riferimento

en: Remove reference
it: Rimuovi riferimento

en: Credit amount to this reference
it: Accredita l'importo a questo riferimento

en: 01 - January
it: 01 - Gennaio

en: 02 - February
it: 02 - Febbraio

en: 03 - March
it: 03 - Marzo

en: 04 - April
it: 04 - Aprile

en: 05 - May
it: 05 - Maggio

en: 06 - June
it: 06 - Giugno

en: 07 - July
it: 07 - Luglio

en: 08 - August
it: 08 - Agosto

en: 09 - September
it: 09 - Settembre

en: 10 - October
it: 10 - Ottobre

en: 11 - November
it: 11 - Novembre

en: 12 - December
it: 12 - Dicembre

en: Start year
it: Anno iniziale

en: Issue number
it: Numero di emissione
