Salesforce Suite (5.0.6) - en to id translation catalogue (41 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Version
id: Versi

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Settings
id: Pengaturan

en: (none)
id: (tidak ada)

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Modules
id: Modul

en: Page
id: Halaman

en: Fields
id: Bidang isian

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Constant
id: Konstan

en: Human readable name
id: Nama yang bisa dibaca manusia

en: Entity
id: Entitas

en: Requirements
id: Persyaratan

en: Changed
id: Berubah

en: Apply
id: Terapkan

en: Mapping
id: Pemetaan

en: Field Type
id: Jenis field

en: Offset
id: Letak

en: About
id: Tentang

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Direction
id: Arah

en: Properties
id: Properti

en: Bundle
id: Bundel

en: Broken
id: Rusak

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Asc
id: Urutan turun
