Scheduler (8.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (107 entries)

en: Title
pt: Título

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Language
pt: Idioma

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Reset
pt: Redefinir

en: Settings
pt: Configurações

en: settings
pt: configurações

en: All
pt: Tudo

en: Date format
pt: Formato da data

en: Page
pt: Página

en: 1 minute | @count minutes
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Desc
pt: Decrescente

en: Weeks
pt: Semanas

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: author
pt: autor

en: Days
pt: Dias

en: Hours
pt: Horas

en: Seconds
pt: Segundos

en: or
pt: ou

en: Minutes
pt: Minutos

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Form
pt: Formulário

en: @type settings
pt: Configurações de @type

en: 1 second | @count seconds
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: @count segundos

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: About
pt: Sobre

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Scheduling options
pt: Opções de agendamento

en: Publish on
pt: Publicar em

en: Unpublish on
pt: Despublicar em

en: @type: scheduled publishing of %title.
pt: @type: agendamento da publicação de %title

en: @type: scheduled unpublishing of %title.
pt: @type: agendamento da despublicação de %title

en: Scheduler: publish on
pt: Agendador: publicar em

en: Date/time on which the article will be automatically published
pt: Data/hora que o artigo será automaticamente publicado.

en: Scheduler: unpublish on
pt: Agendador: despublicar em

en: Date/time on which the article will be automatically unpublished
pt: Data/hora que o artigo será automaticamente despublicado

en: The 'publish on' value does not match the expected format of %time
pt: O valor de 'publicar em' não corresponde ao formato esperado de %time

en: The 'unpublish on' value does not match the expected format of %time
pt: O valor de 'despublicar em' não corresponde ao formato esperado de %time

en: Published status
pt: Status

en: Publishing
pt: Publicando

en: Scheduled for publishing
pt: Agendado para publicação

en: Scheduled for unpublishing
pt: Agendado para despublicação

en: Not scheduled
pt: Não agendado

en: Publish countdown
pt: Contagem regressiva até publicar

en: Time until the article will be automatically published
pt: Tempo até o artigo ser automaticamente publicado

en: Unpublish countdown
pt: Contagem regressiva pra despublicar

en: Time until the article will be automatically unpublished
pt: Tempo até o artigo ser automaticamente despublicado

en: Display countdown as
pt: Apresentar contagem regressiva como

en: Smart mode
pt: Modo inteligente

en: Display time units
pt: Mostrar unidades de hora

en: No units at all
pt: Sem unidades

en: Enable scheduled publishing
pt: Habilitar o agendamento de publicação

en: Create a new revision on publishing
pt: Criar nova revisão na publicação

en: Enable scheduled unpublishing
pt: Habilitar o agendamento de despublicação

en: Create a new revision on unpublishing
pt: Criar nova revisão na despublicação

en: This post is unpublished and will be published @publish_time.
pt: Este post está despublicado e será publicado em @publish_time.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Vertical tab
pt: Aba vertical

en: Publish on date
pt: Publicar na data

en: The date the node will be published.
pt: A data que o node será publicado.

en: Unpublish on date
pt: Despublicar na data

en: The date the node will be unpublished.
pt: A data que o node será despublicado.

en: Administer scheduler
pt: Administrar o Scheduler

en: Schedule content publication
pt: Agendar a publicação do conteúdo

en: Allows users to set a start and end time for content publication
pt: Permite que usuários configurem uma hora de início e fim para a publicação do conteúdo

en: The options and settings below are common to all content types.
pt: As configurações e opções abaixo são comuns para todos os tipos de conteúdo.

en: The Scheduler module provides the functionality for automatic publishing and unpublishing of nodes at specified future dates.
pt: O módulo de Scheduler provê a funcionalidade de automaticamente publicar e despublicar nodes em datas futuras específicas.

en: You can read more in the <a href="@readme">readme.txt</a> file.
pt: Você pode ler mais no arquivo <a href="@readme">readme.txt</a>

en: You can test Scheduler's lightweight cron process interactively
pt: Você pode testar o processo de agendamento de tarefas leve interativamente

en: Time Check
pt: Verificação de Hora

en: Publishing enabled
pt: Publicação habilitada

en: Unpublishing enabled
pt: Despublicação habilitada

en: Master
pt: Principal

en: Enable scheduled publishing for this content type
pt: Habilitar o agendamento de publicação para conteúdos desse tipo

en: Unpublishing
pt: Despublicando

en: Enable scheduled unpublishing for this content type
pt: Habilitar o agendamento de despublicação para conteúdos desse tipo

en: Date only
pt: Apenas data

en: After a node has been published by Scheduler
pt: Após um node ser publicado pelo Scheduler

en: After a node has been unpublished by Scheduler
pt: Após um node ser despublicado pelo Scheduler

en: Set publishing date
pt: Definir data de publicação

en: The date for publishing
pt: A data para publicação

en: Remove publishing date
pt: Remover data de publicação

en: Remove unpublishing date
pt: Remover data de despublicação

en: The node is scheduled for publishing
pt: O node está agendado para publicação

en: The node is scheduled for unpublishing
pt: O node está agendado para despublicação

en: '[node:title]' has been published on [site:name]
pt: '[node:title]' foi publicado em [site:name]

en: '[node:title]' has been unpublished on [site:name]
pt: '[node:title]' foi despublicado em [site:name]

en: Set scheduled publishing date
pt: Define data de publicação

en: Set scheduled unpublishing date
pt: Define data de despublicação

en: The default time should be in the format HH:MM:SS
pt: A hora padrão deve estar no formato HH:MM:SS

en: Display an error message - do not allow dates in the past
pt: Exibe mensagem de erro - não são permitidas datas no passado

en: Publish the content immediately after saving
pt: Publicar o conteúdo imediatamente após salvar

en: Separate fieldset
pt: Fieldset separado

en: The default time is @default_time.
pt: A hora padrão é @default_time.

en: Leave the date blank for no scheduled unpublishing.
pt: Deixe a data em branco para não agendar uma despublicação.
