Scheduler (8.x-1.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (96 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Language
ja: 言語

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Reset
ja: リセット

en: Settings
ja: 設定

en: settings
ja: 設定

en: Node
ja: ノード

en: All
ja: すべて

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Page
ja: ページ

en: 1 minute | @count minutes
ja[0]: 1分
ja[1]: @count 分

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Desc
ja: 降順

en: Weeks
ja: 週

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: author
ja: 投稿者

en: Days
ja: 日

en: Hours
ja: 時

en: Seconds
ja: 秒

en: or
ja: または

en: Minutes
ja: 分

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Form
ja: フォーム

en: 1 second | @count seconds
ja[0]: 1 秒
ja[1]: @count 秒

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: 1 week | @count weeks
ja[0]: 1週
ja[1]: @count週

en: About
ja: アバウト

en: Scheduled
ja: スケジュール済

en: Scheduling options
ja: スケジュールのオプション

en: Publish on
ja: 公開する

en: Unpublish on
ja: 非公開にする

en: @type: scheduled publishing of %title.
ja: @type: %titleの掲載するように予定されました。

en: @type: scheduled unpublishing of %title.
ja: @type: %titleを非掲載にするように予定されました。

en: Scheduler: publish on
ja: スケジューラ: 公開日時

en: Date/time on which the article will be automatically published
ja: 記事が自動的に掲載される日時

en: Scheduler: unpublish on
ja: スケジューラ: 非公開日時

en: Scheduler
ja: スケジューラー

en: Date/time on which the article will be automatically unpublished
ja: 記事が自動的に非掲載にされる日時

en: The 'publish on' value does not match the expected format of %time
ja: '掲載される'日時の値は%timeの予想される書式と一致しません

en: The 'unpublish on' value does not match the expected format of %time
ja: '非掲載にされる'日時の値は%timeの予想される書式と一致しません

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Not scheduled
ja: 未スケジュール

en: Publish countdown
ja: 掲載カウントダウン

en: Time until the article will be automatically published
ja: 記事が自動的に非掲載になるまでの時間

en: Unpublish countdown
ja: 非掲載カウントダウン

en: Enable scheduled publishing
ja: スケジュールされた公開を有効にする

en: Create a new revision on publishing
ja: 公開時に新しいリビジョンを作成します。

en: Enable scheduled unpublishing
ja: スケジュールされた公開を無効にする

en: Create a new revision on unpublishing
ja: 非公開時に新しいリビジョンを作成します。

en: Asc
ja: 昇順

en: The date the node will be published.
ja: ノードが掲載となる日時。

en: The date the node will be unpublished.
ja: ノードが非掲載となる日時。

en: Administer scheduler
ja: スケジューラーを管理

en: Schedule content publication
ja: コンテンツの掲載をスケジュール

en: The options and settings below are common to all content types.
ja: 以下のオプションや設定は全てのコンテンツタイプに共通です。

en: You can test Scheduler's lightweight cron process interactively
ja: こちらでライトウェイトcronの処理をテストすることができます。

en: Time Check
ja: 時間チェック

en: Master
ja: マスター

en: Scheduled content
ja: スケジュールされたコンテンツ

en: Date only
ja: 日付のみ

en: Some Scheduler options are set for each different content type, and are accessed via the <a href="@link">admin content type</a> list.
ja: スケジューラーのいくつかのオプションはコンテンツタイプごとに設定されており、<a href="@link">コンテンツタイプの管理</a>の一覧からアクセスすることができます。

en: When you have set up Drupal's standard crontab job cron.php then Scheduler will be executed during each cron run. However, if you would like finer granularity to scheduler, but don't want to run Drupal's cron more often then you can use the lightweight cron handler provided by Scheduler. This is an independent cron job which only runs the scheduler process and does not execute any cron tasks defined by Drupal core or any other modules.
ja: Drupalの標準的なcrontabをcron.phpに設定した場合、スケジューラーはcronが走るたびに実行されます。Drupalのcronの実行頻度を上げずにスケジューラーのcronの実行頻度を上げる場合、スケジューラーが提供するライトウェイトcronのハンドラーを使うことができます。これはスケジューラーのプロセスのみを実行する独立したcronジョブであり、Drupalや他のモジュールで定義された他のcronタスクを実行することはありません。

en: Allow users to enter only a date and provide a default time.
ja: デフォルトの時刻を使用し、ユーザーは日付のみを入力できるようにする。

en: When only a date is entered the time will default to a specified value, but the user can change this if required.
ja: 日付のみが入力された場合は時刻はデフォルトで設定された値になりますが、必要な場合は時刻を入力することもできます。

en: This is the time that will be used if the user does not enter a value. Format: HH:MM:SS.
ja: ユーザーが時刻を入力しなかった場合に使われます。フォーマットはHH:MM:SSです。

en: Format: %standard_format.
ja: フォーマット: %standard_format 。

en: Leave the date blank for no scheduled publishing.
ja: 公開のスケジュールを設定しない場合は空白のままにしてください。

en: Leave the date blank for no scheduled unpublishing.
ja: 非公開のスケジュールを設定しない場合は空白のままにしてください。

en: Run Scheduler's lightweight cron now
ja: スケジューラーのライトウェイトクロンを実行する

en: Lightweight cron settings
ja: ライトウェイトcronの設定

en: Lightweight cron access key
ja: ライトウェイトcronのアクセスキー

en: Configure scheduler date formats, pop-up calendar, default times, lightweight cron
ja: スケジューラーの日付のフォマット、ポップアップカレンダー、デフォルトの時刻、ライトウェイトcronの設定を行います。

en: View scheduled content list
ja: スケジュール済のコンテンツリストを表示

en: Allows users to see all content which is scheduled.
ja: ユーザーがスケジュールされた全てのコンテンツを見ることを許可する。

en: Note: The user timezone has not been stored, so defaulting to the website timezone.
ja: 注意: ユーザー タイムゾーンは保存されていませんので、サイトのタイムゾーンにデフォルトで設定されます。

en: When this option is checked, Scheduler will write an entry to the log every time the lightweight cron process is started and completed. This is useful during set up and testing, but can result in a large number of log entries. Any actions performed during the lightweight cron run will always be logged regardless of this setting.
ja: このオプションにチェックすると、スケジューラーはライトウェイトcronを実行・完了する度にログに記録を残します。開発時やテスト時には有用ですが、ログのエントリーが増えすぎる原因になります。このオプションが無効化されている場合も、ライトウェイトcron中に実行されたアクションは全て記録されます。

en: Lightweight cron run completed.
ja: ライトウェイトcronが完了しました。

en: Scheduler's cron is at /scheduler/cron/{access-key} and a sample crontab entry to run scheduler every minute might look like:
ja: スケジューラーのcronは/scheduler/cron/{access-key}から実行することができます。スケジューラーを毎分実行するためのcrontabのエントリー例は以下のようになります。

en: Lightweight cron
ja: ライトウェイトcron

en: Log every Scheduler lightweight cron activation and completion message
ja: 全てのライトウェイトcronの実行と完了メッセージを記録する

en: Lightweight cron run activated.
ja: ライトウェイトcronが実行されました。

en: Similar to Drupal's cron key this acts as a security token to prevent unauthorised calls to scheduler/cron. The key should be passed as scheduler/cron/{access key}
ja: Drupalのcronと同様に、このキーは権限を持たないユーザーがscheduler/cronを呼び出すのを防ぐためのトークンとして働きます。キーはscheduler/cron/{アクセスキー}として呼び出される必要があります。

en: Lightweight cron run completed. See the <a href="@url">log</a> for details.
ja: ライトウェイトcronの実行が完了しました。詳しくは <a href="@url">ログ</a> をご覧ください。

en: No scheduled content available.
ja: スケジュールされたコンテンツはありません。
