Schema.org/MedicalEntity (8.x-2.9) - en to it translation catalogue (10 entries)

en: function
it: funzione

en: - None -
it: - Nessuno -

en: status
it: stato

en: Class
it: Classe

en: description
it: descrizione

en: Property
it: Proprietà

en: warning
it: avviso

en: image
it: immagine

en: location
it: posizione

en: population
it: popolazione
