Schema.org Blueprints (all releases) - en to be translation catalogue (68 entries)

en: photos
be: фотаздымкі

en: weight
be: вага

en: title
be: назва

en: size
be: памер

en: value
be: значэнне

en: Prefix
be: Прэфікс

en: Suffix
be: Суфікс

en: Type
be: Тып

en: Description
be: Апісанне

en: Language
be: Мова

en: Article
be: Артыкул

en: Action
be: Дзеянне

en: error
be: памылка

en: Date
be: Дата

en: Number
be: Нумар

en: Message
be: Паведамленне

en: Country
be: Краіна

en: Types
be: Тыпы

en: Settings
be: Налады

en: Name
be: Імя

en: Book
be: Падшыўка

en: category
be: катэгорыя

en: Label
be: Подпіс

en: Sunday
be: нядзеля

en: Monday
be: панядзелак

en: Tuesday
be: аўторак

en: Thursday
be: чацьвер

en: Friday
be: пятніца

en: Saturday
be: субота

en: Schedule
be: Расклад

en: Time
be: Час

en: Menu
be: Меню

en: Text
be: Тэкст

en: ID
be: Iдэнтыфікатар

en: status
be: статус

en: Question
be: Пытанне

en: Answer
be: Адказ

en: Comment
be: Каментар

en: Code
be: Код

en: General
be: Агульны

en: Table
be: Табліца

en: Appearance
be: Знешнасць

en: Role
be: Роля

en: Blog
be: Блог

en: Online
be: Анляйн

en: Maximum length
be: Максімальная даўжыня

en: Order
be: Парадак

en: Integer
be: Цэлае

en: Duration
be: Працягласць

en: menu
be: меню

en: Map
be: Мапа

en: warning
be: папераджэньне

en: track
be: адсочваць

en: image
be: малюнак

en: comment
be: каментар

en: Default value
be: Прадвызначанае значэнне

en: Float
be: Лічба з плаваючай коскай

en: parent
be: бацькоўская

en: video
be: відэа

en: Machine name
be: Машынная назва

en: Acronym
be: Акронім

en: permissions
be: дазволы

en: Boolean
be: Лагічны тып  (Boolean)

en: Abbreviation
be: Абрэвіятура

en: language
be: мова

en: Field types
be: Тыпы палёў

en: Required field
be: Патрабаванае поле

en: children
be: "дзеці"
