Schema.org Blueprints (all releases) - en to cy translation catalogue (70 entries)

en: photos
cy: ffotograffau

en: Home
cy: Hafan

en: Title
cy: Pennawd

en: Status
cy: Statws

en: Prefix
cy: Rhagddodiad

en: Suffix
cy: Ôl-ddoddiadau

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Type
cy: Math

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: Administration
cy: Gweinyddiaeth

en: error
cy: gwall

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Date
cy: Dyddiad

en: Number
cy: Rhif

en: Message
cy: Neges

en: Country
cy: Gwlad

en: Types
cy: Mathau

en: Required
cy: Yn ofynnol

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Book
cy: Llyfr

en: category
cy: categori

en: Help
cy: Cymorth

en: True
cy: Gwir

en: False
cy: Anwir

en: Sunday
cy: dydd Sul

en: Monday
cy: dydd Llun

en: Tuesday
cy: dydd Mawrth

en: Wednesday
cy: dydd Mercher

en: Thursday
cy: dydd Iau

en: Friday
cy: dydd Gwener

en: Saturday
cy: dydd Sadwrn

en: Time
cy: Amser

en: Modules
cy: Modiwlau

en: Menu
cy: Dewislen

en: Text
cy: Testun

en: Configure
cy: Ffurfweddu

en: status
cy: statws

en: Question
cy: Cwestiwn

en: Comment
cy: Sylw

en: Details
cy: Manylion

en: Code
cy: côd

en: General
cy: Cyffredinol

en: Table
cy: Tabl

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Other
cy: Arall

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Not installed
cy: Heb ei osod

en: Exists
cy: Yn bodoli

en: Online
cy: Ar-lein

en: Uninstall
cy: Dad-osod

en: Order
cy: Trefn

en: City
cy: Tref

en: menu
cy: dewislen

en: warning
cy: rhybudd

en: or
cy: neu

en: Relationships
cy: Cysylltiadau

en: image
cy: delwedd

en: comment
cy: sylw

en: Default value
cy: Gwerth rhagosod

en: parent
cy: rhiant

en: Error message
cy: Neges wall

en: Rating
cy: Amcangyfrif

en: Properties
cy: Priodweddau

en: color
cy: lliw

en: Abbreviation
cy: Talfyriad

en: View details
cy: Gweld manylion

en: language
cy: iaith
