Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha2) - en to ro translation catalogue (215 entries)

en: photos
ro: fotografii

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Images
ro: Imagini

en: Pages
ro: Pagini

en: weight
ro: greutate

en: title
ro: titlu

en: size
ro: mărime

en: value
ro: valoare

en: Status
ro: Stare

en: Suffix
ro: Sufix

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Type
ro: Tip

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Article
ro: Articol

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: Comments
ro: Comentarii

en: Priority
ro: Prioritate

en: Action
ro: Acțiune

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: error
ro: eroare

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Project
ro: Proiect

en: Categories
ro: Categorii

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Links
ro: Legături

en: Reset
ro: Resetează

en: This action cannot be undone.
ro: Această acțiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Țară

en: Place
ro: Loc

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Types
ro: Tipuri

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Required
ro: Necesar

en: Depth
ro: Adâncime

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Book
ro: Carte

en: Field
ro: Câmp

en: category
ro: categorie

en: Label
ro: Etichetă

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: High
ro: Ridicată

en: Low
ro: Joasă

en: Time
ro: Ora

en: View
ro: Afișează

en: Length
ro: Lungime

en: Manage
ro: Administrați

en: Menu
ro: Meniu

en: Notes
ro: Note

en: Layout
ro: Prezentare

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Taxonomy settings
ro: Setări de taxonomie

en: type
ro: tip

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: email

en: status
ro: stare

en: Data type
ro: Tip de date

en: Question
ro: Întrebare

en: Answer
ro: Răspuns

en: All
ro: Toate

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Header
ro: Cap

en: Comment
ro: Comentariu

en: Filter
ro: Filtru

en: Vocabulary ID
ro: ID-ul vocabularului

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Role name
ro: Numele rolului

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Field type
ro: Tip câmp

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Items
ro: Articole

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Medium
ro: Mediu

en: Details
ro: Detalii

en: Price
ro: Preţ

en: customer
ro: client

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Invoice
ro: Factura

en: Code
ro: Cod

en: Store
ro: Magazin

en: Members
ro: Membri

en: Example
ro: Exemplu

en: Table
ro: Tabel

en: Configuration
ro: Configurație

en: Color
ro: Culoare

en: Appearance
ro: Aspect

en: Role
ro: Rol

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Class
ro: Clasă

en: Exists
ro: Există

en: Online
ro: Activ

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Install
ro: Instalare

en: Tools
ro: Instrumente

en: Order
ro: Comandă

en: Integer
ro: Număr întreg

en: Operation
ro: Operație

en: Duration
ro: Durată

en: Property
ro: Proprietate

en: City
ro: Oraş/Sector

en: menu
ro: meniu

en: Role settings
ro: Setările rolului

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Target type
ro: Tipul țintei

en: Map
ro: Hartă

en: author
ro: autor

en: price
ro: preț

en: warning
ro: atenţie

en: or
ro: sau

en: Missing
ro: Lipsește

en: Installed
ro: Instalat

en: Product
ro: Produs

en: Balance
ro: Sold

en: Completed
ro: Finalizată

en: width
ro: lățime

en: height
ro: înălțime

en: Relationships
ro: Relații

en: image
ro: imagine

en: Translations
ro: Traduceri

en: comment
ro: comentariu

en: Review
ro: Verificare

en: Questions
ro: Întrebări

en: URI
ro: URL

en: Menus
ro: Meniuri

en: Created new vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost creată.

en: Add field
ro: Adaugă câmp

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Allowed values
ro: Valori permise

en: parent
ro: părinte

en: Address settings
ro: Opţiuni adresă

en: Telephone
ro: Telefon

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: types
ro: tipuri

en: Data
ro: Dată

en: About
ro: Despre

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Default theme
ro: Tema implicită

en: Steps
ro: Pași

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Acronym
ro: Acronim

en: Show details
ro: Arată detalii

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Bundle
ro: Pachet

en: color
ro: culoare

en: Media settings
ro: Setări media

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Machine-readable name
ro: Nume care poate fi citit de mașină

en: language
ro: limba

en: Translation settings
ro: Configurație traducere

en: Emergency
ro: Urgență

en: - Select a field type -
ro: - Selectaţi tip câmp -

en: Add new field: you need to provide a label.
ro: Adăugare câmp nou: trebuie să furnizați o etichetă.

en: Existing field
ro: Câmp existent

en: currency
ro: monedă

en: Offer
ro: Ofertă

en: Field types
ro: Tipuri de câmp

en: List (text)
ro: Listă(text)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ro: Taguri HTML permise în etichete: @tags

en: Required field
ro: Câmp obligatoriu

en: Image styles
ro: Stiluri de imagine

en: Search and metadata
ro: Căutare și metadata

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Image style
ro: Stil imagine

en: Default group
ro: Grup implicit

en: @count item | @count items
ro[0]: @count articole
ro[1]: @count de articole

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ro: Valorile posibile pe care le poate avea acest câmp. Introduceți câte o valoare pe linie, sub forma cheie|valoare.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ro: Cheia este valoarea stocată. Eticheta va fi folosită la valorile afișate și la formularele de editare.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ro: Eticheta este opțională: Dacă o linie conține un singur șir, acesta va fi folosit ca cheie și valoare.

en: HTML element
ro: Element HTML

en: Custom block
ro: Bloc personalizat

en: Datetime
ro: DataTimp

en: There was a problem creating field %label: @message
ro: A fost o problemă la crearea câmpului %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ro: Un nume lizibil de mașină unic care conține litere, numere și liniuțe jos.

en: Entity label
ro: Eticheta entității

en: Provides a simple link field type.
ro: Oferă un tip de câmp legătură simplă.

en: Type of item to reference
ro: Tipul elementului referit

en: Number (decimal)
ro: Număr (zecimal)

en: Number (float)
ro: Număr (flotant)

en: Number (integer)
ro: Număr (întreg)

en: Defines a field type for telephone numbers.
ro: Definește un tip de câmp pentru numere de telefon.

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
ro: Definește elementele formularului pentru dată și oră și un tip de câmp pentru dată și oră.

en: Target entity type
ro: Tipul de entitate vizat

en: Default field
ro: Câmp prestabilit

en: Show for the listed pages
ro: Afișați pentru paginile enumerate

en: Hide for the listed pages
ro: Ascundeți pentru paginile enumerate

en: Text (plain)
ro: Text (simplu)

en: Text (plain, long)
ro: Text (simplu, lung)

en: Add new field: you need to provide a machine name for the field.
ro: Adăugați câmp nou: trebuie să furnizați un nume mașină pentru câmp.

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
ro: Acest text va fi afișat pe pagina de <em>Adăugați conținut nou</em>.
