Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha25) - en to cy translation catalogue (185 entries)

en: photos
cy: ffotograffau

en: Home
cy: Hafan

en: Title
cy: Pennawd

en: Images
cy: Delweddau

en: Status
cy: Statws

en: Prefix
cy: Rhagddodiad

en: Suffix
cy: Ôl-ddoddiadau

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Type
cy: Math

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Administration
cy: Gweinyddiaeth

en: Comments
cy: Sylwadau

en: error
cy: gwall

en: Tags
cy: Tagiau

en: Taxonomy
cy: Tacsonomi

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Content types
cy: Mathau cynnwys

en: Categories
cy: Categorïau

en: updated
cy: wedi ei ddiweddaru

en: Overview
cy: Arolwg

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Size
cy: Maint

en: Links
cy: Dolenni

en: Reset
cy: Ailosod

en: Daily
cy: Dyddiol

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Number
cy: Rhif

en: Message
cy: Neges

en: - None -
cy: - Dim -

en: Country
cy: Gwlad

en: Weight
cy: Pwysau

en: Link
cy: Dolen

en: Image
cy: Delwedd

en: Types
cy: Mathau

en: Hierarchy
cy: Hierarchaeth

en: Multiple
cy: Lluosog

en: Required
cy: Yn ofynnol

en: Parent
cy: Rhiant

en: Category
cy: Categori

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Book
cy: Llyfr

en: Field
cy: Maes

en: category
cy: categori

en: Help
cy: Cymorth

en: True
cy: Gwir

en: False
cy: Anwir

en: Sunday
cy: dydd Sul

en: Monday
cy: dydd Llun

en: Tuesday
cy: dydd Mawrth

en: Wednesday
cy: dydd Mercher

en: Thursday
cy: dydd Iau

en: Friday
cy: dydd Gwener

en: Saturday
cy: dydd Sadwrn

en: Time
cy: Amser

en: View
cy: Gweld

en: Format
cy: Fformat

en: Modules
cy: Modiwlau

en: Menu
cy: Dewislen

en: Text
cy: Testun

en: Keywords
cy: Geiriau allweddol

en: <none>
cy: <dim>

en: Paths
cy: Llwybrau

en: type
cy: math

en: Configure
cy: Ffurfweddu

en: status
cy: statws

en: Error
cy: Gwall

en: Options
cy: Dewisiadau

en: Contact
cy: Cyswllt

en: Question
cy: Cwestiwn

en: All
cy: I gyd

en: Page
cy: Tudalen

en: Comment
cy: Sylw

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Vocabulary ID
cy: ID geirfa

en: Vocabulary name
cy: Enw geirfa

en: Role name
cy: Enw swyddogaeth

en: Fields
cy: Meysydd

en: Items
cy: Eitemau

en: Advanced
cy: Uwch

en: Medium
cy: Canolig

en: Media
cy: Cyfryngau

en: Details
cy: Manylion

en: Price
cy: Pris

en: Address
cy: Cyfeiriad

en: Code
cy: côd

en: General
cy: Cyffredinol

en: Table
cy: Tabl

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Other
cy: Arall

en: Color
cy: Lliw

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Last name
cy: Cyfenw

en: Not installed
cy: Heb ei osod

en: Exists
cy: Yn bodoli

en: Online
cy: Ar-lein

en: Uninstall
cy: Dad-osod

en: Tools
cy: Arfau

en: Order
cy: Trefn

en: City
cy: Tref

en: miles
cy: milltir

en: French
cy: Ffrangeg

en: Italian
cy: Eidaleg

en: Spanish
cy: Sbaeneg

en: Japanese
cy: Siapaneg

en: menu
cy: dewislen

en: update
cy: diweddaru

en: Granularity
cy: Gronynnedd

en: Target type
cy: Math o darged

en: Maxlength
cy: Hyd mwyaf

en: People
cy: Pobl

en: warning
cy: rhybudd

en: or
cy: neu

en: Books
cy: Llyfrau

en: Menu settings
cy: Gosodiadau dewislen

en: Relationships
cy: Cysylltiadau

en: image
cy: delwedd

en: comment
cy: sylw

en: Default value
cy: Gwerth rhagosod

en: Questions
cy: Cwestiynau

en: Information
cy: Gwybodaeth

en: Menus
cy: Dewislenni

en: Created new vocabulary %name.
cy: Wedi creu geirfa newydd %name.

en: Add field
cy: Ychwanegu maes

en: Precision
cy: Trachywiredd

en: parent
cy: rhiant

en: info
cy: gwybodaeth

en: Bulgarian
cy: Bwlgaraidd

en: Croatian
cy: Croateg

en: Czech
cy: Tsiecaidd

en: Danish
cy: Daneg

en: Dutch
cy: Iseldireg

en: Finnish
cy: Ffinneg

en: German
cy: Almaeneg

en: Greek
cy: Groeg

en: Hungarian
cy: Hwngareg

en: Indonesian
cy: Indoneseg

en: Polish
cy: Pwyleg

en: Romanian
cy: Rwmaneg

en: Russian
cy: Rwseg

en: Swedish
cy: Swedeg

en: Turkish
cy: Tyrceg

en: Reports
cy: Adroddiadau

en: Lithuanian
cy: Lithwaneg

en: Create @name
cy: Creu @name

en: Error message
cy: Neges wall

en: Rating
cy: Amcangyfrif

en: Somali
cy: Somalieg

en: Properties
cy: Priodweddau

en: Temporary
cy: Dros dro

en: color
cy: lliw

en: Abbreviation
cy: Talfyriad

en: Min
cy: Isafswm

en: View details
cy: Gweld manylion

en: Belarusian
cy: Belarwsaidd

en: Bosnian
cy: Bosniaidd

en: Welsh
cy: Cymraeg

en: Estonian
cy: Estoniad

en: Irish
cy: Gwyddeleg

en: Armenian
cy: Armeneg

en: Georgian
cy: Georgeg

en: Cambodian
cy: Cambodiaidd

en: Latvian
cy: Latfieg

en: Malagasy
cy: Malagasi

en: Marshallese
cy: Marshelaidd

en: Macedonian
cy: Macedoniad

en: Mongolian
cy: Mongoleg

en: Maltese
cy: Malteg

en: Burmese
cy: Byrmaneg

en: Slovenian
cy: Slofeneg

en: Samoan
cy: Samöeg

en: Albanian
cy: Albaneg

en: Serbian
cy: Serbeg

en: Sudanese
cy: Swdanaidd

en: Tajik
cy: Tajiceg

en: Ukrainian
cy: Wcreineg

en: Vietnamese
cy: Fietnameg

en: language
cy: iaith

en: Translation settings
cy: Gosodiadau cyfieithu

en: List (text)
cy: Rhestr (testun)
