Schema.org Blueprints (all releases) - en to hr translation catalogue (77 entries)

en: photos
hr: fotografije

en: title
hr: naslov

en: size
hr: veličina

en: value
hr: vrijednost

en: Prefix
hr: Prefiks

en: Suffix
hr: Sufiks

en: Type
hr: Vrsta

en: Description
hr: Opis

en: Language
hr: Jezik

en: Article
hr: Članak

en: Action
hr: Akcija

en: Quantity
hr: Količina

en: error
hr: greška

en: Project
hr: Projekt

en: Categories
hr: Kategorije

en: Date
hr: Datum

en: Number
hr: Broj

en: Message
hr: Poruka

en: Country
hr: Država

en: Place
hr: Mjesto

en: Types
hr: Vrste

en: Category
hr: Kategorija

en: Settings
hr: Postavke

en: Name
hr: Naziv

en: Book
hr: Knjiga

en: category
hr: kategorija

en: Label
hr: Oznaka

en: True
hr: Istina

en: False
hr: Netočno

en: Sunday
hr: nedjelja

en: Monday
hr: ponedjeljak

en: Tuesday
hr: utorak

en: Wednesday
hr: srijeda

en: Thursday
hr: četvrtak

en: Friday
hr: petak

en: Saturday
hr: subota

en: Time
hr: Vrijeme

en: Menu
hr: Izbornik

en: Event
hr: Događanje

en: Text
hr: Tekst

en: Question
hr: Pitanje

en: Comment
hr: Komentar

en: Maximum
hr: Maksimum

en: Scale
hr: Skaliraj

en: State
hr: Država

en: Code
hr: Kôd

en: Store
hr: Trgovina

en: General
hr: Općenito

en: Table
hr: Tablica

en: Color
hr: Boja

en: Appearance
hr: Izgled

en: Role
hr: Uloga

en: Online
hr: Umreženo

en: Maximum length
hr: Maksimalna dužina

en: Order
hr: Redoslijed

en: Integer
hr: Cijeli broj

en: text
hr: tekst

en: expires
hr: ističe

en: Duration
hr: Trajanje

en: Property
hr: Svojstvo

en: menu
hr: izbornik

en: warning
hr: upozorenje

en: Product
hr: Proizvod

en: image
hr: slika

en: comment
hr: komentar

en: Review
hr: Provjeri

en: Default value
hr: Zadana vrijednost

en: Float
hr: Realni broj

en: parent
hr: nadređeni

en: Machine name
hr: Stroju čitljiv naziv

en: Ticket
hr: Karta

en: Acronym
hr: Akronim

en: Boolean
hr: Boleanski

en: color
hr: boja

en: Abbreviation
hr: Skraćenica

en: language
hr: jezik

en: Required field
hr: Nužno polje
