Schema.org Blueprints (all releases) - en to fr translation catalogue (165 entries)

en: weight
fr: poids

en: title
fr: titre

en: size
fr: taille

en: value
fr: valeur

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Language
fr: Langue

en: Audience
fr: Auditoire

en: Quantity
fr: Quantité

en: error
fr: erreur

en: Project
fr: Projet

en: Categories
fr: Catégories

en: breadcrumb
fr: Fil d'ariane

en: Number
fr: Nombre

en: Country
fr: Pays

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Book
fr: Livre

en: category
fr: la catégorie

en: Label
fr: Libellé

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Schedule
fr: Planning

en: Time
fr: Heure

en: Event
fr: Évènement

en: Text
fr: Texte

en: name
fr: nom

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: status
fr: statut

en: Answer
fr: Réponse

en: Comment
fr: Commentaire

en: Widget settings
fr: Paramètres du widget

en: item
fr: élément

en: Game
fr: Jeu

en: Scale
fr: Échelle

en: customer
fr: client

en: State
fr: État

en: email
fr: courriel

en: Invoice
fr: Facture

en: Store
fr: Boutique

en: General
fr: Général

en: Table
fr: Tableau

en: Color
fr: Couleur

en: Appearance
fr: Apparence

en: Role
fr: Rôle

en: Class
fr: Classe

en: Online
fr: En ligne

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Acronyms
fr: Acronymes

en: Order
fr: Ordre

en: Integer
fr: Entier

en: text
fr: texte

en: expires
fr: expire

en: Duration
fr: Durée

en: Property
fr: Propriété

en: City
fr: Ville

en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: pattern
fr: motif

en: line
fr: ligne

en: Granularity
fr: Granularité

en: Map
fr: Carte

en: author
fr: auteur

en: price
fr: prix

en: warning
fr: avertissement

en: Reference
fr: Référence

en: Recommendation
fr: Recommandation

en: Requirements
fr: Exigences

en: duration
fr: durée

en: address
fr: adresse

en: Product
fr: Produit

en: Balance
fr: Solde

en: Completed
fr: Terminé

en: sku
fr: référence (sku)

en: width
fr: largeur

en: height
fr: hauteur

en: comment
fr: commentaire

en: Review
fr: Vérifier

en: about
fr: sujet

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Statement
fr: Déclaration

en: Recipe
fr: Recette

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Series
fr: Série

en: Barcode
fr: Code-barres

en: Suspended
fr: Suspendue

en: Brand
fr: Marque

en: video
fr: vidéo

en: Skin
fr: Habillage

en: Organization
fr: Organisation

en: Grant
fr: Permissions

en: Machine name
fr: Nom système

en: Person
fr: Personne

en: editor
fr: éditeur

en: character
fr: caractère

en: Report
fr: Rapport

en: Dataset
fr: Jeu de données

en: amount
fr: montant

en: event
fr: événement

en: Rating
fr: Note

en: Acronym
fr: Acronyme

en: Wholesale
fr: Vente en gros

en: Retail
fr: Détail

en: Reservation
fr: Réservation

en: permissions
fr: droits

en: Properties
fr: Propriétés

en: Boolean
fr: Booléen

en: color
fr: couleur

en: location
fr: emplacement

en: thumbnail
fr: vignette

en: Withdrawn
fr: Retirée

en: Mappings
fr: Correspondances

en: Play
fr: Lecture

en: The name of the item.
fr: Le nom de l'élément.

en: Course
fr: Cours

en: Season
fr: Saison

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Allowed formats
fr: Formats autorisés

en: Poster
fr: Recruteur

en: language
fr: langue

en: Names
fr: Noms

en: Emergency
fr: Urgence

en: publisher
fr: éditeur

en: Thesis
fr: Thèse

en: Manuscript
fr: Manuscrit

en: Newspaper
fr: Journal

en: currency
fr: Monnaie

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Offer
fr: Offre

en: dependencies
fr: dépendance

en: Movie
fr: Film

en: School
fr: École

en: Formatter settings
fr: Paramétrage de l'outil de mise en forme

en: Field types
fr: Types de champs

en: Required field
fr: Champ requis

en: The postal code.
fr: Le code postal.

en: Energy
fr: Énergie

en: member
fr: membre

en: Custom title
fr: Titre personnalisé

en: Room
fr: Salle

en: The current status of the order.
fr: Le statut actuel de la commande.

en: View display id
fr: Identifiant (ID) de l'affichage de la vue

en: Claim
fr: Réclamation

en: Completed.
fr: Terminé.

en: children
fr: Fils

en: Entity bundle
fr: Sous-type de l'entité

en: recipe
fr: recette

en: Registry
fr: Registre

en: Default fields
fr: Champs par défaut

en: Hotel
fr: Hôtel

en: Schema.org settings
fr: Paramètres de Schema.org

en: opens
fr: ouvertures

en: Target entity type
fr: Type d'entité cible

en: Default field
fr: Champ par défaut

en: Target entity type ID
fr: Identifiant (ID) du type d'entité cible
