Schema.org Blueprints (all releases) - en to pt translation catalogue (140 entries)

en: photos
pt: fotografias

en: weight
pt: peso

en: title
pt: título

en: size
pt: tamanho

en: value
pt: valor

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Audience
pt: Público

en: Article
pt: Artigo

en: Action
pt: Ação

en: Quantity
pt: Quantidade

en: error
pt: erro

en: Project
pt: Projecto

en: Categories
pt: Categorias

en: version
pt: versão

en: Date
pt: Data

en: breadcrumb
pt: navegação estrutural

en: logo
pt: logótipo

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Country
pt: País

en: Place
pt: Lugar

en: Types
pt: Tipos

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: category
pt: categoria

en: Label
pt: Etiqueta

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: Schedule
pt: Agenda

en: Time
pt: Hora

en: Event
pt: Evento

en: Text
pt: Texto

en: name
pt: nome

en: status
pt: estado

en: Question
pt: Questão

en: Answer
pt: Resposta

en: Maximum
pt: Máximo

en: Scale
pt: Escala

en: State
pt: Estado

en: map
pt: mapa

en: Invoice
pt: Fatura

en: Code
pt: Código

en: code
pt: código

en: Store
pt: Loja

en: General
pt: Geral

en: Table
pt: Tabela

en: Color
pt: Cor

en: Appearance
pt: Aparência

en: Role
pt: Grupo

en: Blog
pt: Blogue

en: Class
pt: Classe

en: Online
pt: Ligado

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Order
pt: Ordem

en: Integer
pt: Inteiro

en: text
pt: texto

en: expires
pt: expira

en: Duration
pt: Duração

en: Property
pt: Propriedade

en: City
pt: Município/Concelho

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: line
pt: linha

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Map
pt: Mapa

en: author
pt: autor

en: itinerary
pt: itinerário

en: price
pt: preço

en: warning
pt: aviso

en: Reference
pt: Referência

en: Recommendation
pt: Recomendação

en: Requirements
pt: Requisitos

en: duration
pt: duração

en: Car
pt: Carro

en: address
pt: morada

en: Product
pt: Produto

en: Balance
pt: Saldo

en: Completed
pt: Concluído

en: width
pt: largura

en: height
pt: altura

en: image
pt: imagem

en: comment
pt: comentar

en: Review
pt: Rever

en: about
pt: sobre

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Recipe
pt: Receita

en: Float
pt: Vírgula flutuante

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Distance
pt: Distância

en: parent
pt: pai

en: Subscription
pt: Subscrição

en: audio
pt: áudio

en: Series
pt: Séries

en: Service
pt: Serviço

en: video
pt: vídeo

en: Organization
pt: Organização

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Person
pt: Pessoa

en: Drug
pt: Droga

en: Report
pt: Relatório

en: event
pt: evento

en: Rating
pt: Classificação

en: Acronym
pt: Acrónimo

en: permissions
pt: permissões

en: Properties
pt: Propriedades

en: Boolean
pt: Boleano

en: color
pt: cor

en: location
pt: localização

en: Withdrawn
pt: Retirado

en: Mappings
pt: Mapeamentos

en: Course
pt: Curso

en: question
pt: questão

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Allowed formats
pt: Formatos permitidos

en: language
pt: idioma

en: Emergency
pt: Emergência

en: currency
pt: moeda

en: Library
pt: Biblioteca

en: Offer
pt: Oferta

en: dependencies
pt: dependências

en: Formatter settings
pt: Configurações do formatador.

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Required field
pt: Campo necessário

en: documentation
pt: documentação

en: The current status of the order.
pt: O estado atual da encomenda.

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade de destino

en: Default field
pt: Campo predefinido
