Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha28) - en to sv translation catalogue (397 entries)

en: photos
sv: fotografier

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Images
sv: Bilder

en: weight
sv: vikt

en: title
sv: titel

en: size
sv: storlek

en: value
sv: värde

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Type
sv: Typ

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Audience
sv: Målgrupp

en: required
sv: obligatorisk

en: Article
sv: Artikel

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Currency
sv: Valuta

en: Action
sv: Åtgärd

en: Quantity
sv: Antal

en: error
sv: fel

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Read documentation
sv: Läs dokumentation

en: Project
sv: Projekt

en: Categories
sv: Kategorier

en: updated
sv: uppdaterad

en: Overview
sv: Översikt

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Links
sv: Länkar

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Country
sv: Land

en: Place
sv: Plats

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Types
sv: Typer

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: Single
sv: Enkel

en: Multiple
sv: Flerval

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Book
sv: Bok

en: Field
sv: Fält

en: category
sv: kategori

en: Label
sv: Etikett

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Schedule
sv: Schemaläggning

en: Time
sv: Tid

en: Setup
sv: Inställningar

en: View
sv: Visa

en: Length
sv: Längd

en: Modules
sv: Moduler

en: Manage
sv: Hantera

en: Menu
sv: Meny

en: Event
sv: Händelse

en: name
sv: namn

en: blogs
sv: bloggar

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: <none>
sv: &lt;ingen&gt;

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Taxonomy settings
sv: Inställningar för taxonomi

en: type
sv: typ

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: Data type
sv: Datatyp

en: FAQ
sv: Frågor och svar

en: Question
sv: Fråga

en: Answer
sv: Svar

en: All
sv: Alla

en: Page
sv: Sida

en: Comment
sv: Kommentar

en: Filter
sv: Filtrera

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: Vocabulary name
sv: Vokabulärnamn

en: Role name
sv: Rollnamn

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Fields
sv: Fält

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Widget settings
sv: Inställningar för widget

en: Photos
sv: Foton

en: item
sv: objekt

en: Warning
sv: Varning

en: Items
sv: Poster

en: Advanced
sv: Utökad

en: Maximum
sv: Största

en: Scale
sv: Skala

en: Medium
sv: Mellan

en: Details
sv: Detaljer

en: Price
sv: Pris

en: Software
sv: Mjukvara

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: email
sv: e-post

en: Invoice
sv: Faktura

en: Code
sv: Kod

en: Store
sv: Butik

en: Members
sv: Medlemmar

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: General
sv: Allmän

en: Example
sv: Exempel

en: Table
sv: Tabell

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Other
sv: Övriga

en: Color
sv: Färg

en: Appearance
sv: Utseende

en: Role
sv: Roll

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Blog
sv: Blogg

en: Link text
sv: Länktext

en: Class
sv: Klass

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Exists
sv: Existerar

en: Online
sv: Uppkopplad

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Rows
sv: Rader

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: description
sv: beskrivning

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Install
sv: Installera

en: Tools
sv: Verktyg

en: Option
sv: Val

en: Order
sv: Ordning

en: Integer
sv: Heltal

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Property
sv: Attribut

en: City
sv: Stad

en: Full
sv: Fullständig

en: Condition
sv: Villkor

en: Male
sv: Man

en: Female
sv: Kvinna

en: Hidden
sv: Dold

en: seconds
sv: sekunder

en: French
sv: Franska

en: Italian
sv: Italienska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Japanese
sv: Japanska

en: menu
sv: meny

en: update
sv: uppdatera

en: Role settings
sv: Inställningar för roller

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Target type
sv: Måltyp

en: Map
sv: Karta

en: Node settings
sv: Inställningar för noder

en: author
sv: författare

en: Buttons
sv: Knappar

en: Maxlength
sv: Maxlängd

en: Instructions
sv: Instruktioner

en: price
sv: pris

en: People
sv: Personer

en: warning
sv: varning

en: Reference
sv: Referens

en: or
sv: eller

en: Requirements
sv: Krav

en: Books
sv: Böcker

en: Missing
sv: Saknas

en: Installed
sv: Installerad

en: Product
sv: Vara

en: Balance
sv: Saldo

en: Completed
sv: Slutförd

en: sku
sv: artikelnummer

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: width
sv: bredd

en: height
sv: höjd

en: New
sv: Ny

en: track
sv: spåra

en: Relationships
sv: Relationer

en: image
sv: bild

en: comment
sv: kommentar

en: Review
sv: Granska

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Questions
sv: Frågor

en: Collection
sv: Samling

en: Recipe
sv: Recept

en: Ingredients
sv: Ingredienser

en: Recipes
sv: Recept

en: Relationship type
sv: Typ av relation

en: Menus
sv: Menyer

en: Created new vocabulary %name.
sv: Skapade vokabulären %name.

en: Add field
sv: Lägg till fält

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
sv: Instruktioner att visa för användaren under detta fält på redigeringsformuläret.

en: Float
sv: Flyttal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: Allowed values
sv: Tillåtna värden

en: Distance
sv: Distans

en: parent
sv: ovanliggande

en: Subscription
sv: Prenumeration

en: Barcode
sv: Streckkod

en: Service
sv: Tjänst

en: Brand
sv: Bomärke

en: Skin
sv: Skal

en: Organization
sv: Organisation

en: Telephone
sv: Telefon

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Dutch
sv: Holländska

en: Finnish
sv: Finska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Norwegian
sv: Norska

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: character
sv: tecken

en: types
sv: typer

en: Default format
sv: Förvalt format

en: Data settings
sv: Datainställningar

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: About
sv: Om

en: Extract
sv: Extrahera

en: Reports
sv: Rapporter

en: Report
sv: Rapportera

en: Report settings
sv: Inställningar för rapport

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: Dataset
sv: Datauppsättning

en: Steps
sv: Steg

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: event
sv: aktivitet

en: Ticket
sv: Ärende

en: Price currency
sv: Valuta

en: Rating
sv: Betyg

en: Acronym
sv: Akronym

en: Show details
sv: Visa detaljer

en: Scheduler settings
sv: Inställningar för Scheduler

en: Wholesale
sv: Grossist

en: Retail
sv: Detaljhandel

en: British
sv: Brittiskt

en: Somali
sv: Somaliska

en: Meta tags
sv: Metataggar

en: Reservation
sv: Bokning

en: permissions
sv: behörigheter

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Temporary
sv: Temporär

en: Collapse all
sv: Fäll in alla

en: feet
sv: fot

en: color
sv: färg

en: location
sv: plats

en: Contributors
sv: Bidragare

en: Credentials
sv: Referenser

en: caption
sv: Bildtext

en: Add @name
sv: Lägg till @name

en: Mappings
sv: Mappning

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: Play
sv: Spela upp

en: The name of the item.
sv: Namnet för alternativet.

en: Lesson
sv: Lektion

en: Quiz
sv: Frågesport

en: Season
sv: Säsong

en: Media settings
sv: Inställningar för media

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Experimental
sv: Experimentell

en: Min
sv: minsta

en: View details
sv: Detaljer för vy

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Allowed formats
sv: Tillåtna format

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Bosnian
sv: Bosniska

en: Welsh
sv: Kymriska

en: Estonian
sv: Estniska

en: Irish
sv: Irländska

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Cambodian
sv: Kambodjanska

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Marshallese
sv: Marshalliska

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: Maltese
sv: Maltesiska

en: Burmese
sv: Burmesiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Samoan
sv: Samoanska

en: Albanian
sv: Albanska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Sudanese
sv: Sudanesiska

en: Tajik
sv: Tadzjikiska

en: Thai
sv: Thailändska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: language
sv: språk

en: Translation settings
sv: Inställningar för översättning

en: Pathauto settings
sv: Inställningar för Pathauto

en: Emergency
sv: Nödsituation

en: Field description
sv: Fältbeskrivning

en: Field label
sv: Fältetikett

en: References
sv: Referenser

en: - Select a field type -
sv: - Välj en fälttyp -

en: Existing field
sv: Existerande fält

en: currency
sv: valuta

en: Library
sv: Bibliotek

en: Seasons
sv: Säsonger

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: profiles
sv: profiler

en: Medical
sv: Medicinsk

en: Formatter settings
sv: Inställningar för formaterare

en: Field types
sv: Fälttyper

en: List (text)
sv: Lista (text)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
sv: Tillåtna HTML-taggar i etiketter: @tags

en: Required field
sv: Obligatoriskt fält

en: Date type
sv: Datumtyp

en: Available menus
sv: Tillgängliga menyer

en: The postal code.
sv: Postnumret.

en: Default group
sv: Förvald grupp

en: @count item | @count items
sv[0]: @count inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: Kyrgyz
sv: Kirgizistan

en: Filipino
sv: Filippinska

en: Media Library
sv: Mediabibliotek

en: TODO.
sv: Att göra.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
sv: De möjliga värden detta fält kan innehålla. Ange ett värde per rad med formatet nyckel|etikett.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
sv: Nyckeln är det lagrade värdet. Etiketten kommer att användas i visade värden och i redigeringsformulär.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
sv: Etiketten är valfri. Om en rad innehåller en ensam textsträng kommer den att användas både som nyckel och etikett.

en: HTML element
sv: HTML-element

en: Change type
sv: Ändra typ

en: Custom block
sv: Anpassat block

en: Entity bundle
sv: Entitetspaket

en: Field instance
sv: Fältinstans

en: Datetime
sv: Tidsdatum

en: Entity types
sv: Entitetstyp

en: @count items
sv: @count poster

en: Opening hours
sv: Öppettider

en: Tablet
sv: Surfplatta

en: There was a problem creating field %label: @message
sv: Det gick inte att skapa fält %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn som innehåller bokstäver, siffror och understreck.

en: Automatically generate the label and hide the label field
sv: Generera etiketten automatiskt och dölj etikettfältet

en: Easy
sv: Lätt

en: Entity label
sv: Etikett för objekt

en: Provides a simple link field type.
sv: Tillhandahåller en enkel länkfältstyp.

en: Materials
sv: Material

en: @entity_type selection
sv: Urval för @entity_type

en: Hard
sv: Svår

en: Defines a field type for telephone numbers.
sv: Anger en fälttyp för telefonnummer.

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
sv: Definierar datumtid-formulärelement och en datumtid-fälttyp.

en: Target entity type
sv: Mål för objektstyp

en: Default field
sv: Förvalt fält

en: Display author and date information
sv: Visa information om författare och datum

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
sv: Denna text kommer att visas på sidan <em>Lägg till nytt innehåll</em>.

en: Module overviews
sv: Korta beskrivningar av moduler

en: Allowed format
sv: Tillåtet format

en: ID prefix
sv: ID-prefix

en: Pattern for the label
sv: Mönster för etikett

en: Hide the help link <em>About text formats</em>.
sv: Göm hjälplänken <em>Om inmatningsformat</em>.

en: Hide text format guidelines.
sv: Göm riktlinjer för inmatningsformat.

en: Automatically prefill the label
sv: Fyll i etikett automatiskt

en: Recipe category
sv: Kategori för recept

en: Field overrides
sv: Åsidosättande av fält

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
sv: Hanterar skapande, konfiguration och visning av mediaobjekt.

en: Enhances the media list with additional features to more easily find and use existing media items.
sv: Förbättrar medielistan med ytterligare funktioner för att lättare hitta och använda befintliga medieobjekt.

en: Remove special characters
sv: Tag bort specialtecken

en: Selecting this option will disable the auto labels for the entity.
sv: Om du väljer detta alternativ kommer det inaktivera de automatiska etiketterna för objektet.

en: Selecting this option will hide the title field and will generate a new option based on the pattern provided below.
sv: Om du väljer detta alternativ döljs titelfältet och genererar ett nytt alternativ baserat på mönstret nedan.

en: Selecting this option will make the label field optional and will generate a label if the label field is left empty.
sv: Om du väljer detta alternativ blir etikettfältet valfritt och genererar en etikett om etikettfältet lämnas tomt.

en: Selecting this option will prefills the label field with the generated pattern provided below. This option provides limited token support because it only prefills the label and it will not be able to replace all the tokens like current node based tokens for ex: [node:nid] because that token has not been generated yet.
sv: Om du väljer detta alternativ kommer etikettfältet att fyllas i med det genererade mönstret som anges nedan. Det här alternativet tillhandahåller begränsat stöd för ersättningstecken eftersom det bara fyller i etiketten och det kommer inte att kunna ersätta alla ersättningstecken som aktuellt nodbaserade ersättningstecken, till exempel: [node:nid] eftersom det ersättningstecknet inte har genererats än.
