Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha29) - en to ja translation catalogue (393 entries)

en: photos
ja: 写真

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Images
ja: イメージ

en: weight
ja: ウェイト

en: title
ja: タイトル

en: size
ja: サイズ

en: value
ja: 値

en: Status
ja: 状態

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Audience
ja: 読者

en: required
ja: 必須

en: Article
ja: 記事

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: Currency
ja: 通貨

en: Action
ja: アクション

en: Quantity
ja: 数量

en: error
ja: エラー

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Project
ja: プロジェクト

en: Categories
ja: カテゴリー

en: updated
ja: 更新

en: Overview
ja: 概観

en: version
ja: バージョン

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Reset
ja: リセット

en: Daily
ja: 毎日

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: breadcrumb
ja: パンくずリスト

en: logo
ja: ロゴ

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Types
ja: タイプ

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Single
ja: 1つ

en: Multiple
ja: 複数

en: Required
ja: 必須

en: Parent
ja: 親

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Book
ja: ブック

en: Field
ja: フィールド

en: category
ja: カテゴリー

en: Label
ja: ラベル

en: Help
ja: ヘルプ

en: url
ja: URL

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: Format
ja: フォーマット

en: Modules
ja: モジュール

en: Manage
ja: 管理

en: Menu
ja: メニュー

en: Event
ja: イベント

en: Text
ja: テキスト

en: Layout
ja: レイアウト

en: Keywords
ja: キーワード

en: <none>
ja: <なし>

en: #
ja: No.

en: Paths
ja: パス

en: Taxonomy settings
ja: タクソノミーの設定

en: type
ja: タイプ

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Configure
ja: 設定

en: status
ja: 状態

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: Data type
ja: データ型

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Node links
ja: ノードリンク

en: Comment
ja: コメント

en: Filter
ja: フィルター

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Vocabulary name
ja: ボキャブラリーの名称

en: Role name
ja: 役割名

en: Field name
ja: フィールド名

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Fields
ja: フィールド

en: Widget type
ja: ウィジェットタイプ

en: Warning
ja: 警告

en: Items
ja: アイテム

en: Advanced
ja: 高度

en: Maximum
ja: 最大

en: Scale
ja: スケール

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: Details
ja: 詳細

en: Price
ja: 価格

en: System
ja: システム

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Fax
ja: FAX

en: Mobile
ja: モバイル

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: email
ja: メール

en: Invoice
ja: 請求書

en: Code
ja: コード

en: Store
ja: ストア

en: Members
ja: メンバー

en: Group name
ja: グループ名

en: General
ja: 全般

en: Example
ja: 例

en: Table
ja: テーブル

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Other
ja: その他

en: Color
ja: 色

en: Appearance
ja: テーマ

en: Role
ja: 役割

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Targets
ja: ターゲット

en: Blog
ja: ブログ

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Class
ja: クラス

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Exists
ja: 存在

en: Online
ja: オンライン

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Rows
ja: 行数

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: description
ja: 説明

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Install
ja: インストール

en: Tools
ja: ツール

en: Option
ja: オプション

en: Order
ja: オーダー

en: Integer
ja: 整数

en: text
ja: テキスト

en: Replacement
ja: 置換

en: Duration
ja: 期間

en: Property
ja: プロパティー

en: City
ja: 市区町村

en: Full
ja: すべて

en: Condition
ja: コンディション

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Hidden
ja: 非表示

en: seconds
ja: 秒

en: French
ja: フランス語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Japanese
ja: 日本語

en: menu
ja: メニュー

en: update
ja: 更新

en: Role settings
ja: 役割の設定

en: unlimited
ja: 無制限

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Target type
ja: ターゲットタイプ

en: Map
ja: 地図

en: Node settings
ja: ノードの設定

en: author
ja: 投稿者

en: Buttons
ja: ボタン

en: Maxlength
ja: 最大文字数

en: People
ja: ユーザー

en: warning
ja: 警告

en: Reference
ja: 参照

en: or
ja: または

en: Recommendation
ja: おすすめ

en: Books
ja: ブック

en: duration
ja: 期間

en: Missing
ja: 喪失

en: Max
ja: 最大

en: Installed
ja: インストール済み

en: Product
ja: 商品

en: Balance
ja: 残高

en: Completed
ja: 完了

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: width
ja: 横幅

en: height
ja: 高さ

en: New
ja: 新

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: image
ja: 画像

en: comment
ja: コメント

en: Review
ja: 確認する

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Questions
ja: 質問

en: Information
ja: 情報

en: Authors
ja: 著者

en: Recipe
ja: レシピ

en: Ingredients
ja: 材料

en: Recipes
ja: レシピ

en: Double
ja: ダブル

en: Relationship type
ja: リレーションシップのタイプ

en: Menus
ja: メニュー

en: Created new vocabulary %name.
ja: 新しいボキャブラリー %name が作成されました。

en: Add field
ja: フィールドの追加

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
ja: コンテンツの追加・編集フォームで、このフィールドの下部に表示するユーザへの説明です。

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: Allowed values
ja: 使用する値

en: Distance
ja: 距離

en: parent
ja: 上位

en: Subscription
ja: 配信登録

en: Service
ja: サービス

en: info
ja: 情報

en: Address settings
ja: 住所の設定

en: Skin
ja: スキン

en: Generate content
ja: コンテンツの生成

en: Organization
ja: 会社

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: German
ja: ドイツ語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: types
ja: タイプ

en: Data
ja: データ

en: Paste
ja: 貼付け

en: About
ja: アバウト

en: Extract
ja: 抽出

en: Reports
ja: レポート

en: Report
ja: レポート

en: Report settings
ja: レポートの設定

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Steps
ja: ステップ

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Rating
ja: レーティング

en: Acronym
ja: 頭字語

en: Wholesale
ja: 卸売業

en: Retail
ja: 小売り

en: British
ja: ブリティッシュ

en: Somali
ja: ソマリ語

en: Characters
ja: 文字

en: Meta tags
ja: メタタグ

en: Reservation
ja: 予約

en: permissions
ja: 権限

en: Properties
ja: プロパティー

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Bundle
ja: バンドル

en: Temporary
ja: 一時的

en: Expand all
ja: すべて展開

en: Collapse all
ja: すべて折りたたむ

en: color
ja: カラー

en: Every 6 hours
ja: 6時間毎

en: Every 12 hours
ja: 12時間毎

en: Credentials
ja: 資格情報

en: caption
ja: 見出し

en: Withdrawn
ja: 撤回された

en: Mappings
ja: マッピング

en: Custom text
ja: 独自のテキスト

en: The name of the item.
ja: アイテムの名前。

en: Quiz
ja: クイズ

en: Media settings
ja: メディア設定

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Experimental
ja: 試験的

en: Min
ja: 最小

en: View details
ja: ビューの詳細

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: DEFAULT
ja: デフォルト

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Cambodian
ja: カンボジア語

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Malagasy
ja: マダガスカル語

en: Marshallese
ja: マーシャル語

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Burmese
ja: ビルマ(ミャンマー)語

en: Slovenian
ja: スロヴェニア語

en: Samoan
ja: サモア語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Sudanese
ja: スーダン語

en: Tajik
ja: タジク語

en: Thai
ja: タイ語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: language
ja: 言語

en: Translation settings
ja: 翻訳の設定

en: Emergency
ja: 緊急

en: Field description
ja: フィールドの説明

en: References
ja: 参照

en: - Select a field type -
ja: - フィールドタイプを選択 -

en: Field prefix
ja: フィールドの接頭辞

en: Max length
ja: 最大長

en: recipient
ja: 受信者

en: Library
ja: ライブラリー

en: Offer
ja: オファー

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: profiles
ja: プロフィール

en: Formatter settings
ja: フォーマッター設定

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: List (text)
ja: リスト（テキスト）

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ja: ラベルに許可されているHTMLタグ: @tags

en: Required field
ja: 必須フィールド

en: Date type
ja: 日付型

en: Available menus
ja: 利用可能なメニュー

en: The postal code.
ja: 郵便番号。

en: The fax number.
ja: FAX番号。

en: Default group
ja: デフォルトのグループ

en: @count item | @count items
ja[0]: @count 項目
ja[1]: @count 項目

en: Identifiers
ja: 識別名

en: media
ja: メディア

en: Destination address.
ja: 転送先アドレス。

en: Kyrgyz
ja: キルギス語

en: Filipino
ja: フィリピン語

en: Media Library
ja: メディアライブラリー

en: Room
ja: 部屋

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ja: このフィールドに保存可能な値。一つの値を一行ごとに、キー|ラベルのフォーマットで入力してください。

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ja: キーはデータベースに保存される値です。ラベルは表示される値と編集フォームで使用されます。

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ja: ラベルは任意です：1行にひとつの文字列だけを入力した場合は、キーとラベルの両方に使用されます。

en: HTML element
ja: HTML要素

en: Custom block
ja: カスタムブロック

en: Completed.
ja: 完了。

en: Entity bundle
ja: エンティティバンドル

en: Datetime
ja: 日時

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: Tablet
ja: タブレット

en: There was a problem creating field %label: @message
ja: フィールド %label の作成に問題が発生しました: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称。半角英数字とアンダースコアにより構成されます。

en: Edit settings
ja: 設定を編集

en: Easy
ja: かんたん

en: Entity bundles
ja: エンティティ バンドル

en: Entity label
ja: エンティティラベル

en: Provides a simple link field type.
ja: シンプルなリンクのフィールドタイプを提供します。

en: @entity_type selection
ja: @entity_type 選択

en: Defines a field type for telephone numbers.
ja: 電話番号のフィールドタイプを定義します。

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
ja: 日時のフォーム要素と日時のフィールドタイプを定義します。

en: Target entity type
ja: 対象エンティティタイプ

en: Menu machine name
ja: メニューのシステム内部名称

en: Default field
ja: デフォルトフィールド

en: Display author and date information
ja: 投稿者と日付の情報を表示

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
ja: このテキストは<em>新しいコンテンツを追加</em>ページに表示されます。

en: This module is experimental. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
ja: このモジュールは試験的です。<a href=":url">試験的モジュール</a>はテスト目的のためだけに提供されています。自己責任の下に使用してください。

en: Module overviews
ja: モジュールの概要

en: Title / Description
ja: タイトル / 説明

en: Media source
ja: メディアソース

en: Recipe category
ja: レシピのカテゴリー

en: Paragraphs settings
ja: パラグラフの設定

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
ja: メディアアイテムの作成、設定、表示を管理します。

en: Enhances the media list with additional features to more easily find and use existing media items.
ja: 既存のメディアアイテムをよりかんたんに探して使いやすくする、追加の機能でメディアリストを拡張します。

en: JSON:API settings
ja: JSON:API 設定
