Schema.org Blueprints (all releases) - en to ku translation catalogue (65 entries)

en: photos
ku: وێنەکان

en: weight
ku: کێش

en: title
ku: ناونیشان

en: size
ku: قه‌باره‌

en: value
ku: نرخ

en: Prefix
ku: پێشگر

en: Suffix
ku: پاشگر

en: Type
ku: جۆر

en: Description
ku: دەربارە

en: Language
ku: زمان

en: Article
ku: وتار

en: Action
ku: کردار

en: error
ku: هه‌ڵه‌

en: Project
ku: پرۆژە

en: Categories
ku: هاوپۆلەکان

en: Date
ku: ڕێکەوت

en: Number
ku: ژمارە

en: Message
ku: پەیام

en: Types
ku: جۆرەکان

en: Category
ku: پۆل

en: Settings
ku: سازکارییەکان

en: Name
ku: ناو

en: Book
ku: پەڕتووک

en: category
ku: هاوپۆل

en: Label
ku: پێناس

en: Sunday
ku: یەکشەممە

en: Monday
ku: دووشەممە

en: Tuesday
ku: سێشەممە

en: Wednesday
ku: چوارشەممە

en: Thursday
ku: پێجشەممە

en: Friday
ku: هەینی

en: Saturday
ku: شەممە

en: Time
ku: کات

en: Menu
ku: پێڕست

en: Text
ku: دەق

en: status
ku: ڕەوش

en: Question
ku: پرسیار

en: Comment
ku: بۆچوون

en: Maximum
ku: گەورەترین

en: Code
ku: کۆد

en: General
ku: گشتی

en: Table
ku: خشتە

en: Color
ku: ڕه‌نگ

en: Appearance
ku: شێوەکاری

en: Role
ku: ڕۆل

en: Blog
ku: بڵاگ

en: Online
ku: لەسەر هێڵە

en: Maximum length
ku: گەورەترین درێژی

en: Order
ku: ڕیز

en: Integer
ku: ژمارەی تەواو

en: text
ku: دەق

en: menu
ku: پێڕست

en: warning
ku: ئاگاداری‌

en: image
ku: وێنە

en: comment
ku: بۆچوون

en: Default value
ku: نرخی بنەڕەتی

en: Float
ku: ژمارەی کەرت

en: Minimum
ku: کەمترین

en: parent
ku: باوک

en: Acronym
ku: کورتکراوە

en: Boolean
ku: بوولی

en: color
ku: ڕه‌نگ

en: Abbreviation
ku: کورتکراوە

en: language
ku: زمان

en: Required field
ku: خانەی پێویست
