Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha30) - en to ru translation catalogue (513 entries)

en: photos
ru: фотографии

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Images
ru: Изображения

en: weight
ru: вес

en: title
ru: заголовок

en: size
ru: размер

en: value
ru: значение

en: Status
ru: Статус

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Type
ru: Тип

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Audience
ru: Аудитория

en: required
ru: обязательно

en: Article
ru: Статья

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Администрирование

en: Comments
ru: Комментарии

en: Currency
ru: Валюта

en: Action
ru: Действие

en: Quantity
ru: Количество

en: error
ru: ошибка

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Documentation
ru: Документация

en: Read documentation
ru: Документация

en: Project
ru: Проект

en: Categories
ru: Категории

en: updated
ru: обновлено

en: Overview
ru: Обзор

en: version
ru: версия

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Links
ru: Ссылки

en: Reset
ru: Сбросить

en: Daily
ru: Ежедневно

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: breadcrumb
ru: навигационная линейка

en: logo
ru: логотип

en: Number
ru: Число

en: Message
ru: Сообщение

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Country
ru: Страна

en: Place
ru: Место

en: Weight
ru: Вес

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Types
ru: Типы

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: Single
ru: Одиночная

en: Multiple
ru: Множественная

en: Required
ru: Обязательно

en: Parent
ru: Родитель

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: installed
ru: установлена

en: Book
ru: Книга

en: Field
ru: Поле

en: category
ru: категория

en: Label
ru: Метка

en: Help
ru: Справка

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Schedule
ru: Расписание

en: Time
ru: Время

en: Setup
ru: Установка

en: View
ru: Просмотр

en: Length
ru: Длина

en: Format
ru: Формат

en: Modules
ru: Модули

en: Manage
ru: Управление

en: Menu
ru: Меню

en: Event
ru: Событие

en: Text
ru: Текст

en: Layout
ru: Макет

en: name
ru: имя

en: blogs
ru: блоги

en: articles
ru: статьи

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: <none>
ru: <нет>

en: Paths
ru: Пути

en: Taxonomy settings
ru: Настройки таксономии

en: blog
ru: блог

en: type
ru: тип

en: Content type
ru: Тип материала

en: Configure
ru: Настроить

en: status
ru: статус

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Опции

en: Contact
ru: Контакт

en: Data type
ru: Тип данных

en: Question
ru: Вопрос

en: Answer
ru: Ответ

en: All
ru: Все

en: Page
ru: Страница

en: Node links
ru: Ссылки материала

en: Comment
ru: Комментарий

en: Filter
ru: Фильтр

en: Vocabulary ID
ru: ID словаря

en: Vocabulary name
ru: Имя словаря

en: Role name
ru: Название роли

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field type
ru: Тип поля

en: Fields
ru: Поля

en: Widget type
ru: Тип виджета

en: Widget settings
ru: Настройки виджета

en: item
ru: пункт

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Items
ru: Элементы

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Game
ru: Игра

en: Maximum
ru: Максимум

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Medium
ru: Средний

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Details
ru: Подробности

en: Price
ru: Цена

en: System
ru: Система

en: Mobile
ru: Мобильный

en: customer
ru: покупатель

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Состояние

en: Invoice
ru: Счет

en: Code
ru: Код

en: Module status
ru: Состояние модуля

en: Store
ru: Магазин

en: Members
ru: Участники

en: Group name
ru: Название группы

en: General
ru: Общий

en: Example
ru: Пример

en: Table
ru: Таблица

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Other
ru: Другое

en: Color
ru: Цвет

en: Appearance
ru: Оформление

en: Role
ru: Роль

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: Targets
ru: Цели

en: Blog
ru: Блог

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: Class
ru: Класс

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Exists
ru: Существует

en: Online
ru: В сети

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Rows
ru: Строки

en: Redirect
ru: Переадресация

en: description
ru: описание

en: Acronyms
ru: Аббревиатуры

en: Uninstall
ru: Удалить

en: Install
ru: Установить

en: Tools
ru: Инструменты

en: Option
ru: Опция

en: Order
ru: Порядок

en: Integer
ru: Целое число

en: text
ru: текст

en: Replacement
ru: Замена

en: expires
ru: истекает

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Property
ru: Свойство

en: City
ru: Город

en: miles
ru: миль

en: Full
ru: Полный

en: Condition
ru: Условие

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Male
ru: Мужской

en: Female
ru: Женский

en: pattern
ru: образец

en: Hidden
ru: Скрытый

en: generated
ru: сгенерировано

en: create
ru: создайте

en: seconds
ru: секунд

en: install
ru: устанавливать

en: French
ru: Французский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Japanese
ru: Японский

en: menu
ru: меню

en: update
ru: обновить

en: Role settings
ru: Настройки роли

en: unlimited
ru: неограничено

en: Granularity
ru: Степень детализации

en: Target type
ru: Тип цели

en: Map
ru: Карта

en: Hybrid
ru: Смешанный

en: Node settings
ru: Настройки материала

en: author
ru: автор

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Maxlength
ru: Максимальная длина

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Accommodation
ru: Приют

en: price
ru: цена

en: People
ru: Пользователи

en: warning
ru: предупреждение

en: Reference
ru: Связь

en: or
ru: или

en: Requirements
ru: Требования

en: Books
ru: Книги

en: position
ru: позиция

en: duration
ru: продолжительность

en: Car
ru: Автомобиль

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Related links
ru: Связанные ссылки

en: Max
ru: Макс

en: Installed
ru: Установлено

en: address
ru: адрес

en: Product
ru: Товар

en: Balance
ru: Баланс

en: Completed
ru: Завершено

en: sku
ru: артикул

en: Menu settings
ru: Настройки меню

en: width
ru: ширина

en: height
ru: высота

en: New
ru: Новое

en: track
ru: Отслеживать

en: apply
ru: ответить

en: Relationships
ru: Связи

en: Add type
ru: Добавить тип

en: image
ru: изображение

en: comment
ru: комментарий

en: Review
ru: Проверка

en: about
ru: Материал

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Questions
ru: Вопросы

en: Collection
ru: Коллекция

en: Information
ru: Информация

en: Authors
ru: Авторы

en: Recipe
ru: Рецепт

en: Yield
ru: Количество порций (чашек, булочек...)

en: Ingredients
ru: Ингредиенты

en: Recipes
ru: Рецепты

en: Double
ru: Удвоить

en: Relationship type
ru: Тип отношений

en: Menus
ru: Меню

en: Created new vocabulary %name.
ru: Создан новый словарь %name.

en: Add field
ru: Добавить поле

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
ru: Инструкции для пользователя, которые будут показаны в форме редактирования.

en: Float
ru: Число с плавающей точкой

en: Minimum
ru: Минимум

en: Precision
ru: Точность

en: Allowed values
ru: Допустимые значения

en: Distance
ru: Расстояние

en: Blog posts
ru: Записи в блогах

en: parent
ru: родитель

en: Subscription
ru: Подписка

en: Field instances
ru: Экземпляры поля

en: audio
ru: аудио

en: Publications
ru: Публикации

en: Used
ru: Использовано

en: Brand
ru: Бренд

en: info
ru: информация

en: video
ru: видео

en: Address settings
ru: Настройки адреса

en: Skin
ru: Обложка

en: Generate content
ru: Создать материалы

en: Display as
ru: Показать, как

en: Organization
ru: Организация

en: Telephone
ru: Телефон

en: Grant
ru: Предоставить

en: album
ru: альбом

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Dutch
ru: Голландский

en: Finnish
ru: Финский

en: German
ru: Немецкий

en: Greek
ru: Греческий

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Romanian
ru: Румынский

en: Russian
ru: Русский

en: Swedish
ru: Шведский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Person
ru: Личность

en: editor
ru: редактор

en: types
ru: типы

en: Data
ru: Данные

en: Default format
ru: Формат по умолчанию

en: Data settings
ru: Настройки данных

en: Paste
ru: Вставить

en: Paragraph
ru: Параграф

en: About
ru: Информация

en: Extract
ru: Извлечь

en: Reports
ru: Отчёты

en: Data types
ru: Типы данных

en: Report
ru: Отчёт

en: Report settings
ru: Настройки отчётов

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Menu items
ru: Пункты меню

en: Create @name
ru: Создание материала @name

en: Dataset
ru: Набор данных

en: Steps
ru: Шаги

en: MSRP
ru: Рекомендованная стоимость производителя

en: amount
ru: сумма

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: event
ru: событие

en: Ticket
ru: Запрос

en: Price currency
ru: Валюта цены

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Acronym
ru: Акроним

en: Applied
ru: Разрешено

en: Show details
ru: Показывать подробности

en: Discussion
ru: Дискуссия

en: COD
ru: Наличными

en: buyer
ru: покупатель

en: Recommended
ru: Рекомендовано

en: Wholesale
ru: Оптовый

en: Retail
ru: Розничный

en: British
ru: Британская

en: Somali
ru: Сомали

en: Characters
ru: Символы

en: Intermediate
ru: Средний

en: Meta tags
ru: Мета-теги

en: Reservation
ru: Бронь

en: permissions
ru: разрешения

en: Properties
ru: Свойства

en: Boolean
ru: Логическое

en: Bundle
ru: Набор

en: Temporary
ru: Временный

en: Expand all
ru: Развернуть все

en: Collapse all
ru: Cвернуть все

en: feet
ru: футов

en: Hierarchical
ru: Иерархически

en: color
ru: цвет

en: Every 6 hours
ru: Каждые 6 часов

en: location
ru: местоположение

en: Credentials
ru: Полномочия

en: albums
ru: альбомы

en: caption
ru: Заголовок

en: Church
ru: Церковь

en: thumbnail
ru: миниатюра

en: Videos
ru: Видео

en: Add @name
ru: Добавить @name

en: Withdrawn
ru: Отозвано

en: Mappings
ru: Соответствия

en: Custom text
ru: Пользовательский текст

en: Play
ru: Играть

en: Course
ru: Курс

en: Lesson
ru: Урок

en: Quiz
ru: Тест

en: question
ru: вопрос

en: Media settings
ru: Параметры медиа

en: Education
ru: Обучение

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: Experimental
ru: Экспериментальный

en: Min
ru: Мин

en: View details
ru: Представление подробно

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Allowed formats
ru: Доступные форматы

en: catalog
ru: каталог

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: availability
ru: доступность

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
ru: Автоматически создавать перенаправления, при изменении синонимов URL.

en: Conversation
ru: Переписка

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Welsh
ru: Валлийский

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Irish
ru: Ирландский

en: Armenian
ru: Армянский

en: Georgian
ru: Грузинский

en: Cambodian
ru: Камбоджийский

en: Latvian
ru: Латышский

en: Malagasy
ru: Малагасийский

en: Marshallese
ru: Маршалльский

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Maltese
ru: Мальтийский

en: Burmese
ru: Бирманский

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Samoan
ru: Самоанский

en: Albanian
ru: Албанский

en: Serbian
ru: Сербский

en: Sudanese
ru: Суданский

en: Tajik
ru: Таджикский

en: Thai
ru: Тайский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: language
ru: язык

en: Translation settings
ru: Настройки переводов

en: Pathauto settings
ru: Pathauto настройки

en: Middle name
ru: Отчество

en: Maps
ru: Карты

en: Emergency
ru: Аварийная

en: Field description
ru: Описание поля

en: Field label
ru: Метка поля

en: References
ru: Ссылки

en: - Select a field type -
ru: - Выберите тип поля -

en: Existing field
ru: Существующее поле

en: Field prefix
ru: Префикс поля

en: Max length
ru: Максимальная длина

en: currency
ru: валюта

en: Library
ru: Библиотека

en: Offer
ru: Предложение

en: creator
ru: создатель

en: members
ru: участники

en: Multiple choice
ru: Множественный выбор

en: Movie
ru: Фильм

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: profiles
ru: профили

en: Airport
ru: Аэропорт

en: Medical
ru: Медицина

en: Motorcycle
ru: Мотоцикл

en: Restaurant
ru: Ресторан

en: School
ru: Школа

en: Taxi
ru: Такси

en: Truck
ru: Вагон

en: Blended
ru: Смешанный

en: Formatter settings
ru: Настройки форматера

en: Field types
ru: Типы полей

en: List (text)
ru: Список (текст)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ru: Допустимые в метках HTML-теги: @tags

en: Required field
ru: Обязательное поле

en: Date type
ru: Тип даты

en: Available menus
ru: Доступные меню

en: Default group
ru: Группа по умолчанию

en: @count item | @count items
ru[0]: @count элемент
ru[1]: @count элемента
ru[2]: @count[2] элементов

en: gram
ru: грамм

en: Food
ru: Еда

en: Museum
ru: Музей

en: Alumni
ru: Выпускники

en: media
ru: медиа

en: documentation
ru: документацию

en: Kyrgyz
ru: Киргизский

en: Filipino
ru: Филипино

en: Media Library
ru: Медиа Библиотека

en: step
ru: шаг

en: dataset
ru: набор данных

en: The current status of the order.
ru: Текущее состояние заказа.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ru: Значения, которые может принимать данное поле поле. Введите по одному значению на каждой строке в виде: ключ|метка.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ru: Ключ  - это значение, которое хранится в базе данных. А метка будет использоваться для отображения значения и в формах редактирования.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ru: Метку указывать не обязательно, если строка содержит обычный текст, он будет использован и как ключ, и как метка.

en: HTML element
ru: HTML-элемент

en: Change type
ru: Изменить тип

en: Custom block
ru: Пользовательский блок

en: Completed.
ru: Завершено.

en: Entity bundle
ru: Подтип сущности

en: - Default -
ru: - По умолчанию -

en: Field instance
ru: Экземпляр поля

en: Datetime
ru: Дата

en: Default fields
ru: Поля по умолчанию

en: Hotel
ru: Отель

en: Entity types
ru: Типы сущностей

en: Opening hours
ru: Часы работы

en: Tablet
ru: Планшет

en: There was a problem creating field %label: @message
ru: При создании поля %label возникла ошибка: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ru: Уникальное машинное имя, содержащее буквы, цифры и знак подчеркивания.

en: Automatically generate the label and hide the label field
ru: Автоматически генерировать метку и скрыть поле для метки

en: Edit settings
ru: Редактировать настройни

en: Easy
ru: Легко

en: Entity bundles
ru: Типы сущностей

en: Entity label
ru: Метка сущности

en: Provides a simple link field type.
ru: Добавляет тип поля с простой ссылкой.

en: Contractor
ru: Контактёр

en: Exported
ru: Экспортировано

en: @entity_type selection
ru: выбор @entity_type

en: Hard
ru: Сложно

en: steps
ru: шаги

en: Malaysian
ru: Малазийский

en: brand
ru: бренд

en: Paragraph type
ru: Тип параграфа

en: Hide details
ru: Скрыть подробности

en: Defines a field type for telephone numbers.
ru: Определяет тип поля для телефонных номеров

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
ru: Определяет элемент формы дата и тип поля дата.

en: Target entity type
ru: Целевой тип сущности

en: Menu machine name
ru: Машинное имя меню

en: Default field
ru: Поле по умолчанию

en: Display author and date information
ru: Отображать автора и информацию о дате

en: Email address.
ru: Адрес электронной почты.

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
ru: Этот текст будет отображаться на странице добавления материала.

en: Metatag settings
ru: Настройки Metatag

en: This module is experimental. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
ru: Данный модуля является экспериментальным. <a href=":url">Экспериментальные модули</a> предоставляються только для тестового использования. Используйте на свой страх и риск.

en: Module overviews
ru: Обзор модулей

en: Open in new tab
ru: Открывать в новой вкладке

en: Media source
ru: Источник медиа

en: Pattern for the label
ru: Шаблон для метки

en: Media source that is responsible for additional logic related to this media type.
ru: Источник медиа, отвечающий за дополнительную логику, связанную с этим типом медиа.

en: Automatically prefill the label
ru: Автоматически предзаполнять метку

en: Recipe category
ru: Категория рецептов

en: Target entity type ID
ru: Идентификатор типа целевой сущности

en: Field overrides
ru: Переопределения поля

en: Paragraphs settings
ru: Настройки параграфов

en: Select @label
ru: Выберите @label

en: Identify which metatag groups should be available on which entity type / bundle combination. Unselected groups will not appear on the configuration form for that entity type, reducing the size of the form and increasing performance. If no groups are selected for a type, all groups will appear.
ru: Укажите, какие группы метатегов должны быть доступны для каждой комбинации сущность(entity_type) / тип сущности(bundle) . Не выбранные группы не будут отображаться в форме настроек для этой сущности, что уменьшит размер формы и повысит производительность. Если для сущности/типа сущности не выбрано ни одной группы, то будут показаны все.

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
ru: Управляет созданием, настройкой и отображением элементов медиа.

en: Enhances the media list with additional features to more easily find and use existing media items.
ru: Расширяет список медиа с помощью дополнительных функций для более удобного поиска и использования существующих элементов медиа.

en: JSON:API settings
ru: JSON:API настройки

en: Remove special characters
ru: Удалить специальные символы

en: Label / Description
ru: Название / Описание
