Schema.org Blueprints (all releases) - en to ja translation catalogue (84 entries)

en: photos
ja: 写真

en: weight
ja: ウェイト

en: title
ja: タイトル

en: size
ja: サイズ

en: value
ja: 値

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Audience
ja: 読者

en: Article
ja: 記事

en: Action
ja: アクション

en: error
ja: エラー

en: Categories
ja: カテゴリー

en: version
ja: バージョン

en: Date
ja: 日付

en: breadcrumb
ja: パンくずリスト

en: logo
ja: ロゴ

en: Country
ja: 国

en: Types
ja: タイプ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Book
ja: ブック

en: category
ja: カテゴリー

en: Label
ja: ラベル

en: url
ja: URL

en: status
ja: 状態

en: Answer
ja: 回答

en: Comment
ja: コメント

en: Maximum
ja: 最大

en: Scale
ja: スケール

en: email
ja: メール

en: Code
ja: コード

en: General
ja: 全般

en: Color
ja: 色

en: Appearance
ja: テーマ

en: Blog
ja: ブログ

en: Class
ja: クラス

en: Maximum length
ja: 最大長

en: description
ja: 説明

en: text
ja: テキスト

en: Duration
ja: 期間

en: City
ja: 市区町村

en: menu
ja: メニュー

en: Granularity
ja: 処理単位

en: author
ja: 投稿者

en: warning
ja: 警告

en: Reference
ja: 参照

en: duration
ja: 期間

en: Balance
ja: 残高

en: Completed
ja: 完了

en: width
ja: 横幅

en: height
ja: 高さ

en: image
ja: 画像

en: comment
ja: コメント

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Minimum
ja: 最小

en: Distance
ja: 距離

en: parent
ja: 上位

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Acronym
ja: 頭字語

en: COD
ja: 代金引換

en: permissions
ja: 権限

en: Properties
ja: プロパティー

en: Boolean
ja: 真偽値

en: color
ja: カラー

en: caption
ja: 見出し

en: The name of the item.
ja: アイテムの名前。

en: Abbreviation
ja: 略語

en: language
ja: 言語

en: Emergency
ja: 緊急

en: recipient
ja: 受信者

en: Formatter settings
ja: フォーマッター設定

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Required field
ja: 必須フィールド

en: The postal code.
ja: 郵便番号。

en: The fax number.
ja: FAX番号。

en: Destination address.
ja: 転送先アドレス。

en: Completed.
ja: 完了。

en: Entity bundle
ja: エンティティバンドル

en: Entity bundles
ja: エンティティ バンドル

en: Target entity type
ja: 対象エンティティタイプ

en: Default field
ja: デフォルトフィールド
