Schema.org Blueprints (all releases) - en to nl translation catalogue (85 entries)

en: photos
nl: foto's

en: weight
nl: gewicht

en: title
nl: titel

en: size
nl: grootte

en: value
nl: waarde

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Description
nl: Beschrijving

en: Audience
nl: Doelgroep

en: Article
nl: Artikel

en: Action
nl: Actie

en: error
nl: fout

en: Categories
nl: Categorieën

en: version
nl: versie

en: Types
nl: Soorten

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: category
nl: categorie

en: name
nl: naam

en: Answer
nl: Antwoord

en: Widget settings
nl: Widget instellingen

en: Scale
nl: Schalen

en: customer
nl: klant

en: email
nl: e-mail

en: map
nl: kaart

en: General
nl: Algemeen

en: Color
nl: Kleur

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: description
nl: beschrijving

en: Acronyms
nl: Acroniemen

en: text
nl: tekst

en: pattern
nl: patroon

en: Granularity
nl: Nauwkeurigheid

en: author
nl: auteur

en: price
nl: prijs

en: warning
nl: waarschuwing

en: Reference
nl: Referentie

en: Requirements
nl: Vereisten

en: position
nl: positie

en: duration
nl: duur

en: address
nl: adres

en: Balance
nl: Balans

en: width
nl: breedte

en: height
nl: hoogte

en: image
nl: afbeelding

en: comment
nl: reactie

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: parent
nl: bovenliggend

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: character
nl: teken

en: event
nl: evenement

en: Acronym
nl: Acroniem

en: permissions
nl: toegangsrechten

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: color
nl: kleur

en: location
nl: locatie

en: Mappings
nl: Toewijzingen

en: The name of the item.
nl: De naam van het item.

en: question
nl: vraag

en: Abbreviation
nl: Afkorting

en: Allowed formats
nl: Toegestane opmaken

en: language
nl: taal

en: currency
nl: valuta

en: photo
nl: foto

en: Formatter settings
nl: Instellingen van opmaakhulpmiddel

en: Field types
nl: Veldtypes

en: Required field
nl: Verplicht veld

en: The postal code.
nl: De postcode.

en: documentation
nl: documentatie

en: Custom title
nl: Aangepaste titel

en: The current status of the order.
nl: De huidige status van de bestelling.

en: View display id
nl: Overzicht-display-ID

en: Entity bundle
nl: Entiteitsbundel

en: recipe
nl: recept

en: Default fields
nl: Standaardvelden

en: Widget ID
nl: Widget-ID

en: events
nl: evenementen

en: Target entity type
nl: Doelentiteitstype

en: Default field
nl: Standaardveld

en: option
nl: optie

en: Email address.
nl: E-mailadres

en: Allowed format
nl: Toegestane opmaak

en: Target entity type ID
nl: Doelentiteitstype-ID
