Schema.org Blueprints (all releases) - en to th translation catalogue (47 entries)

en: photos
th: ภาพถ่าย

en: weight
th: น้ำหนัก

en: title
th: ชื่อ

en: size
th: ขนาด

en: value
th: ค่า

en: Prefix
th: คำนำหน้า

en: Suffix
th: คำต่อท้าย

en: Type
th: ประเภท

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Action
th: แอคชั่น

en: error
th: ผิดพลาด

en: Date
th: วันที่

en: Country
th: ประเทศ

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Book
th: หนังสือ

en: category
th: หมวดหมู่

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: ID
th: ไอดี

en: status
th: สถานะ

en: Answer
th: คำตอบ

en: Field name
th: ชื่อช่องรับข้อมูล

en: Code
th: รหัส

en: General
th: ทั่วไป

en: Appearance
th: การแสดงผล

en: Blog
th: บล็อก

en: Maximum length
th: ความยาวสูงสุด

en: City
th: จังหวัด

en: menu
th: เมนู

en: author
th: ผู้เขียน

en: warning
th: คำเตือน

en: address
th: ที่อยู่

en: Completed
th: เรียบร้อยแล้ว

en: width
th: ความกว้าง

en: height
th: ความสูง

en: image
th: รูปภาพ

en: comment
th: ความคิดเห็น

en: parent
th: ลำดับชั้น

en: Barcode
th: บาร์โค้ด

en: Brand
th: ตราสินค้า

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Boolean
th: บูลีน

en: Bundle
th: กลุ่ม

en: color
th: สี

en: Abbreviation
th: อักษรย่อ

en: language
th: ภาษา

en: Field types
th: ประเภทช่องรับข้อมูล

en: distance
th: ระยะทาง
