Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha6) - en to id translation catalogue (218 entries)

en: photos
id: foto

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: weight
id: bobot

en: title
id: judul

en: size
id: ukuran

en: value
id: nilai

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Audience
id: Pemirsa

en: required
id: dibutuhkan

en: Article
id: Artikel

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Priority
id: Prioritas

en: Action
id: Tindakan

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Last updated
id: Update terakhir

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Recommendations
id: Rekomendasi

en: Project
id: Proyek

en: Overview
id: Sekilas

en: Date
id: Tanggal

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: Country
id: Negara

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Types
id: Jenis

en: Multiple
id: Banyak

en: Required
id: Wajib

en: Depth
id: Kedalaman

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Book
id: Buku

en: Field
id: Bidang

en: category
id: kategori

en: Help
id: Bantuan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Default
id: Bawaan

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: High
id: Tinggi

en: Low
id: Rendah

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: Modules
id: Modul

en: Manage
id: Kelola

en: Event
id: Acara

en: Text
id: Teks

en: Layout
id: Tata letak

en: name
id: nama

en: Taxonomy settings
id: Pengaturan taksonomi

en: type
id: tipe

en: Content type
id: Jenis konten

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Data type
id: Jenis data

en: Question
id: Pertanyaan

en: Answer
id: Jawab

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Vocabulary ID
id: ID kosakata

en: Vocabulary name
id: Nama kosakata

en: Role name
id: Nama peran

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Medium
id: Sedang

en: Details
id: Rincian

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Code
id: Kode

en: Store
id: Toko

en: General
id: Umum

en: Example
id: Contoh

en: Table
id: Tabel

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Color
id: Warna

en: Appearance
id: Penampilan

en: Role
id: Peran

en: Class
id: Kelas

en: Exists
id: Tersedia

en: Online
id: Aktif

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Install
id: Instal

en: Order
id: Urutan

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: text
id: teks

en: expires
id: kadaluarsa

en: Operation
id: Operasi

en: Duration
id: Durasi

en: Property
id: Milik

en: City
id: Kota

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Role settings
id: pengaturan peran

en: unlimited
id: Tidak terbatas

en: Find
id: Cari

en: Map
id: Peta

en: author
id: penulis

en: warning
id: peringatan

en: or
id: atau

en: Missing
id: Hilang

en: Installed
id: Terinstal

en: Product
id: Produk

en: Completed
id: Selesai

en: width
id: lebar

en: height
id: tinggi

en: Relationships
id: Hubungan-hubungan

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: image
id: gambar

en: Translations
id: Terjemahan

en: comment
id: komentar

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Review
id: Periksa

en: Recipe
id: Resep

en: Created new vocabulary %name.
id: Kosakata %name sudah dibuat.

en: Add field
id: Tambah bidang

en: Float
id: Pecahan

en: Allowed values
id: Nilai diizikan

en: Chapter
id: Bab

en: parent
id: induk

en: Skin
id: Kulit

en: Telephone
id: Telepon

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Machine name
id: Nama mesin

en: types
id: jenis

en: About
id: Tentang

en: Reports
id: Laporan

en: Report
id: Laporkan

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Acronym
id: Akronim

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: permissions
id: Izin

en: Properties
id: Properti

en: Bundle
id: Bundel

en: color
id: warna

en: Media settings
id: Pengaturan Media

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: language
id: bahasa

en: Translation settings
id: Pengaturan terjemahan

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Emergency
id: Darurat

en: - Select a field type -
id: - Pilih tipe field -

en: currency
id: mata uang

en: Library
id: Pustaka

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: List (text)
id: Daftar (teks)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
id: HTML tag yang diizinkan dalam label: @tags

en: Required field
id: Jadikan isian wajib

en: Image styles
id: Gaya gambar

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: Search and metadata
id: Cari dan metadata

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: The postal code.
id: Kode pos

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Default group
id: Grup standar

en: Media Library
id: Perpustakaan Media

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
id: Nilai yang mungkin ada di bidang ini dapat berisi. Masukkan satu nilai per baris, dalam format key|label.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
id: Kuncinya adalah nilai yang tersimpan. Label akan digunakan dalam nilai dan bentuk edit yang ditampilkan.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
id: Label adalah opsi pilihan: jika baris berupa teks tunggal, itu akan digunakan sebagai kunci dan label.

en: Asc
id: Urutan turun

en: HTML element
id: Elemen HTML

en: Custom block
id: Blok gubahan

en: Entity bundle
id: Bundel entitas

en: Datetime
id: Tanggal dan waktu

en: There was a problem creating field %label: @message
id: Terdapat masalah dalam membuat field %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
id: Nama unik tebaca-mesin mengandung huruf, angka dan garis bawah.

en: Entity label
id: Label entitas

en: Development settings
id: Pengaturan pengembangan

en: Provides a simple link field type.
id: Menyediakan jenis bidang tautan sederhana.

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: events
id: acara

en: Number (decimal)
id: Nomor (desimal)

en: Number (float)
id: Angka (float)

en: Number (integer)
id: Angka (bilangan bulat)

en: Defines a field type for telephone numbers.
id: Menentukan jenis bidang untuk nomor telepon.

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
id: Mendefinisikan elemen bentuk datetime dan tipe bidang datetime.

en: Target entity type
id: Tipe entity target

en: Default field
id: Bidang default

en: Show for the listed pages
id: Tampilkan untuk halaman yang tercantum

en: Hide for the listed pages
id: Sembunyikan untuk halaman yang tercantum

en: Text (plain)
id: Teks (sederhana)

en: Text (plain, long)
id: Teks (polos, panjang)

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
id: Teks ini akan ditampilkan di halaman <em>Tambah konten baru</em>.

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Module overviews
id: Ikhtisar modul

en: Media source
id: Sumber media

en: Media source that is responsible for additional logic related to this media type.
id: Sumber media yang bertanggung jawab atas logika tambahan yang terkait dengan jenis media ini.
