Schema.org Blueprints Experimental (1.0.0-alpha10) - en to tr translation catalogue (22 entries)

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: Enabled
tr: Etkin

en: Action
tr: Eylem

en: Image
tr: Resim

en: Label
tr: Etiket

en: View
tr: Görüntüle

en: Audio
tr: Ses

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Block
tr: Blok

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Message type
tr: İleti türü

en: Add field
tr: Alan ekle

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Default theme
tr: Ön tanımlı tema

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Message types
tr: İleti türleri

en: Development settings
tr: Geliştirme ayarları
