Schema.org Blueprints Experimental (1.0.0-alpha11) - en to de translation catalogue (59 entries)

en: Title
de: Titel

en: Operations
de: Aktionen

en: Content
de: Inhalt

en: Type
de: Typ

en: Author
de: Autor

en: Description
de: Beschreibung

en: Language
de: Sprache

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Priority
de: Priorität

en: Action
de: Aktion

en: Last updated
de: Zuletzt aktualisiert

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Message
de: Benachrichtigung

en: Image
de: Bild

en: Label
de: Beschriftung

en: Default
de: Standard

en: High
de: Hoch

en: Low
de: Niedrig

en: View
de: Ansicht

en: Notes
de: Hinweise

en: Content type
de: Inhaltstyp

en: Page
de: Seite

en: Header
de: Kopfzeile

en: Published
de: Veröffentlicht

en: Message type
de: Nachrichtentyp

en: Medium
de: Mittel

en: Desc
de: Absteigend

en: Sort by
de: Sortierung

en: author
de: Autor

en: Sidebar settings
de: Seitenleisteneinstellungen

en: ‹ Previous
de: ‹ Zurück

en: Next ›
de: Weiter ›

en: Unpublished
de: Nicht veröffentlicht

en: Webform
de: Webformular

en: Add field
de: Feld hinzufügen

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
de: Anleitung dem Benutzer unterhalb diese Felds beim Bearbeiten anzeigen.

en: Keyword
de: Schlüsselwort

en: Path is required.
de: Der Pfad ist erforderlich.

en: Paragraph
de: Seitenabschnitt

en: Default theme
de: Standard-Theme

en: Error message
de: Fehlermeldung

en: No content available.
de: Kein Inhalt verfügbar.

en: Warning message
de: Warnmeldung

en: Call to action
de: Call-to-Action

en: Machine-readable name
de: Systemname

en: « First
de: « Anfang

en: Last »
de: Ende »

en: Header text
de: Header-text

en: Published status
de: Veröffentlichungsstatus

en: Needs review
de: Überprüfung erforderlich

en: Status message
de: Statusmeldung

en: Find and manage content.
de: Inhalte finden und verwalten.

en: Message types
de: Nachrichtentypen

en: Asc
de: Aufsteigend

en: Quotation
de: Zitat

en: Paragraphs
de: Seitenabschnitte

en: Development settings
de: Entwicklungseinstellungen

en: Paragraph type
de: Seitenabschnittstyp

en: Find and manage content
de: Inhalte finden und verwalten
